SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 17.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2019 08:21

  Naturalizm akımının temsilcisi olan Daudet  ilk şiirlerini ve romarını 14 yaşında yazmıştır.  Ailesinin ekonomik sıkıntılarından dolayı üniversite okumaktan vazgeçmiştir. Kendisini yazmaya veren Alphonse Daudet hem bohem hem de kibar edebiyat ortamlarının içinde yer almıştır. Yoksulluk içinde yaşayan Alphonse Daudet zührevi hastalık yüzünden sağlığı bozulmuştur. Tek şiir kitabı Les Amoureuses sevgilisine yönelik yazmıştır. Bu dönemde yazıları ve makaleleri gazeteler de yer almıştır. Daudet'nin ilk oyunu, La Derniere Idole (Son İlah) Tiyatro dünyasında büyük yankı uyandırmıştır.

Daudet kısa  süre içinde şöhret ve paraya kavuştu, ama bu arada düşmanca edebiyat çevresinde eleştiriler de eksik olmadı. Gerçek lik,tasvir ve şiir ciddilik ve mizah duygusu, alay ve sevecenlik; insan değerini oluşturan bütün  öğelere kaleminde yer vermiştir. Daudet'nin bir gönüllü olarak katıldığı Fransız-Alman Savaşında etkilendiklerini kaleme almıştır. Daudet yaşlılık döneminde insan ilişkilerindeki büyük çelişkilerle daha çok ilgilenmiştir. Paris'in edebiyat ve müzik çevreleriyle yakın ilişkiler kurmayı sürdürmüştür. İnsanlara ilişkin gözlemlerini küçük not defterlerine kaydeder ve yapıtlarında bu notlardan yararlanırdı.

Oyun,roman ve öykü, anı, edebiyat eleştirisi  türlerinde eserleri olan Alphonse Daudet 17 Aralık tarihinde hayatını kaybetmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.