SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 16.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2019 08:58

 29 Eylül 1883’te İstanbul Aksaray’da doğan Erozan, edebiyat ve fransızca öğretmenliği yapmıştır. Komisyonculuk ve ticaretle meşgul olan Erozan, Atatürk’ün isteğiyle Büyük Millet Meclisi’nin III. dönemi sonlarından ölümüne kadar Zonguldak mebusluğu yapmıştır. Türk Dil Kurumu başkan vekilliğinde de bulunan Erozan, Türk alfabesi oluşmasında cemiyette yerini almıştır.

Erozan'ın şiirle ilgisi çocuk yaşlarında başlamıştır. Güzel şiir okuma ve kabiliyeti daha dokuz on yaşlarında iken okulda söylediği şiirler ile sürekli ön plana çıkmasına vesile olmuştur. ilk şiirleri devrin tanınmış dergilerinde yayımlanmaya başlandı.

On altı yaşında iken ismine “Sahir” adını da ekleyerek ve grubun en genç şairi olarak Servet-i Fünûn’da yerini almıştır Celal Sahir Erozan.

Türk Ocakları, Türk Derneği, Derneği gibi Türkçü ve vatanperver derneklere girmiştir.

Celal Sahir’in şiirleri incelendiğinde kadın ve aşka dair kanaatleri doğrularsa da feministliği hakkındaki hüküm yerinde değildir. Birçok yazısında kadın haklarını savunmuş, ancak bu hakların bazı kaideler ve şartlar altında sarsıntıya uğratmayacak şekilde elde edilmesini istemiştir. 1928'de Zonguldak Milletvekili seçilmiştir. Harf Devrimini gerçekleştiren kurula katılmış, Türk Dil Kurumu'nun kuruluşuyla birlikte, hep savunduğu dilde sadeleşme eyleminin yapıcıları içinde yer almıştır. 

Zayıf bünyeli olan ve sık sık hastalanan Celâl Sahir, son zamanlarda tutulduğu akciğer kanserinden 16 Kasım 1935’te Kadıköy’deki evinde öldü.