SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 16.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 16.10.2019 09:26

Avni Arbaş

Başarlı  bir Türk ressamı olan Arbaş, İstanbul doğumludur. Babası Kuvayi Milliye de  Albaylık görevi yapmıştır. Arbaş, ressam, resim sanat aşkını babasından almıştır. Babası Avni Arbaş gibi  resim yapan sanata sanatçıya ilgi duyan bir adamdır, bu yüzden Avni Arbaş bu sanatçı ruhunu Babasının aşıladğını düşünmektedir. Aydına yerleşen aile, burada kaldı ve Avni Arbaş eğitim hayatına burada başladı.

10 yaşındayken babasını kaybetmenin verdiği hüzün ile annesiyle İstanbul'a gelen Arbaş,  burada Galatasaray Lisesinde okumuştur. Okulda tanıştığı resim öğretmeni ile güzel kapılara,içindeki sanat aşkının gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır. resim öğretmeni önemli isimlere ders veren kıymetli bir öğretmendir.             Üniversite yıllarında girdiği ortamlarda güzel isimlerle tanışan Arbaş, öenmli sanatçıların atölyelerin de çalışmıştır.Resim de kendini geliştirmek için kurslara giden Arbaş, Galatasaray Lisesini bırakarak Güzel sanatlar lisesine girmeye karar vermiştir. 1949 yılına kadar akademide kalan ressam bir çok Devlet Resim ve Heykel sergisine katıldı.

Fransızca bilen, Tatar kökenli bir genç kızla evlendi. Küçük kızı nın doğumunda eşini kaybetmiştir.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Türk resim sanatının usta ressamı Avni Arbaş, 16 Ekim 2003‘te İzmir Foça’daki evinde hayata gözlerini kapadı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.