SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 15.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 15.11.2019 08:05

 Asıl adı Jan Komensky olup, Bohemya’da dünyaya gelmiştir. 12 yaşında anne babasını ve iki kardeşini salgın hastalıklarda kaybetmiştir. Ailesini  kaybeden COMENIUS, Johann Amos 

 akrabalarının yanına yerleşip yaşamaya başlamıştır. Latince okuluna kaydolan COMENIUS, Johann Amos burada da 6 yaşında çocuklarla okumaya zorlandı. Ayrıca Çekçe-Latince sözlük hazırlamak üzere bir çalışmaya girmiştir.

Üniversite hayatını, Heildelberg Üniversitesi 'nde geçiren COMENIUS, Johann Amos okulda latince öğretmeni olarak ders vermeye başlamıştır.

Comenius, Moravia’nm görev yaparken Otuz Yıl Savaşları giderek kötü bir hal almaya başlayınca, İspanyol ordularının istilası ile evi, kitaplığı ve çalışmaları yandı.  Karısı ve iki çocuğu iki yıl içinde öldü.

Hayattan kaçarak yaşayan COMENIUS, Johann Amos Polonya’ya sığınmıştır. COMENIUS, Johann Amos 

 Rahip görevini üstlenmiştir. COMENIUS, Johann Amos'a göre gerçek dindar, kendisi ve doğadaki her şeyin niçin yaratıldığını anlayarak tanrı ile bağlantı kurmaktan geçeceğini düşünmektedir.

bir din adamı olmak ve en yüce olgunluk ile tanrıya ulaşmanın yolunun doğayı sevmek, neden var olduğunu anlamak, bilmek olarak nitelendirmiş ve araştırmaları bu doğrultuda olmuştur.

 

COMENIUS, Johann Amos'un dil alanında da oldukça çalışmaları vardır. avrupa  dillerinin yanında Türkçe ve moğolca, Asya dillerine de çevirmeler yapmıştır.

İnsan hayatının doğumdan ölüme sistematik olarak eğitim,yaşama,barınma gibi ihtiyaçlarınan bir sisteme bağladığını düşünmektedir. 1670’te Amsterdam’da öldü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.