SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 14.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 14.11.2019 08:18

Anafartalar İlkokulu'nun ana sınıfında temel eğitimine başlayan Kanık, 1921 yılında ilköğrenimi için Galatasaray Lisesi‘ne başlamıştır.

Babas tayin olunca Ankara‘ya taşınmışlardır. Burada İlkokulu'nu bitiren Kanık, orta öğrenimi için yatılı olarak Ankara Erkek Lisesi'ne gitmiştir.

Orhan Veli'nin edebiyata ilgisini fark eden kişi, ilkokul öğretmenidir. Bu konuda yetenekli gördüğü öğrencisini yazmaya teşvik ettmiştir. Orhan Veli'nin çocukluk yıllarında kaleme aldığı ilk öyküsü, ''Çocuk Dünyası'' dır.

 Orhan Veli lise yıllarında  Oktay Rıfat Horozcu'yla tanıştı ve Melih Cevdet Anday'la arkadaş oldu. aynı düşüncelere sahip olan üç arkadaş birbirlerine daha sıkı olmaya başlamışlardır.

Üç arkadaş beraber “Sesimiz” adında bir dergi çıkarmaya başlamışlar.

Üç genç şairi bu yolda öğretmenleri arasında yer alan ünlü şair Ahmet Hamdi Tanpınar başta olmak üzere, büyük destek vermişlerdir genç edebiyatçılara.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin felsefe bölümünde eğitim almıştır.

Ankara'da Postane de memur olarak çalışmıştır.

Genellikle aşk, özlem, çocukluk anıları gibi temaları yoğun bir duygusallıkları şiirlerin büyük bir kısmında kullanmıştır.

Türk edebiyat tarihinde, ''Garipçilik'' (Birinci Yeni) ismi verilen yeni bir şiir akımı başlattı.

Garipçilerin başında gelen Orhan Veli Kanık, çok büyük bir kitle tarafından günümüzce değerini hala korumaktadır.

1945 senesinde, yedek subay rütbesiyle tamamladığı askerlik görevinden sonra  Ankara'ya dönmüştür. Ankara da Tercümanlık yapmaya başlamıştır.

Orhan Veli  İki sayfalık “Yaprak” adlı kültür-sanat dergisini çıkarmaya başlamıştır. haftalık yayımlanan dergi çok uzun süre ayakta kalmamış, dönemin finansal sorunlarından dolayı yayımı kısa sürmüştür. Yaprak dergisi  sadece kısa bir süre 28 sayı yayınlamıştır.

Orhan Veli' İstanbul'a taşınmıştır. Nazım Hikmet‘in yazılarından dolayı mahkum edilmesini protesto etmiştir. Yakın dostları Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile birlikte, Nazım Hikmet'in serbest bırakılması için 3 gün boyunca açlık grevi yapmışlar. dönemin edebiyatçılarına sahip çıkmak ve destek olmak adına yaptıkları bu eylemle yankı uyandırmışlardır.

 Orhan Veli Kanık, 14 Kasım 1950 tarihinde, beyin kanaması sonucu girdiği komada yaşamını yitirdi.

Orhan Veli Kanık Şiir..

Anlatamıyorum

“Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.