SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 13.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 13.11.2019 09:39

Nedim Günsür

1924’te Ayvalık’ta doğmuştur. Babası İzzet Bey,  resim tutkunuydu ve bu tutkusunu oğlu Nedim’e de yansımıştır.  Eğitim hayatına kadiköy de başlayan Günsür 1937 yılında babası İzzet Bey zatürre hastalığı ile hayatını kaybetti.

Ablası ve eniştesiyle birlikte önce İzmir’e giden Günsür İzmir'de lise öğrenimine başladı. Eğitimine Afyon Lisesi’ne devam etti. Bu yıllarda babasından aldığı resim sevgisiyle resimler yapıyordu. Ressam olma hayali ile İstanbul'a gelen Nedim Günsür Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi olmuştur. Bedri Rahmi Eyüboğlu başarılı bir öğretmen olmasının yanı sıra Öğrencilerine kitap okumayı, edebiyatı sevdiren bir öğretmendir.

Öğrenciliği sırasında 10’lar Grubu’nun kurucuları arasında yer almıştır. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Nedim Günsür, güzel değerlere sahip resimler yapıyordu.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden birincilikle mezun oldu. Nedim Günsur, 1948'de Fransa Devleti’nin Akademi’yi birincilikle bitirenlere vermiş olduğu altı aylık bir bursla Paris’e gitmiştir.  Nedim Günsür, Fransa yaşamının ardından Türkiye’ye döndü. Dönüşünden hemen sonra askerliğe müracaat etti ve yedek subay olarak İzmir Kandıra’da askerlik görevine başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra, resim öğretmeni olmak için dilekçe verdi.

Günsür Karadeniz Ereğlisi’nde resim öğretmenliği yapmıştır. Çalışmalarını bağımsız olarak İstanbul’da sürdüren Günsür, Emine Hanım ile evlenmiş ve eşi ile beraber Zonguldak’a tayin olmuştur. Gurbet ve insan ilişkileri,işçiler,yaşam gibi  konular dabüyük resimleri vardır. 

Cumhuriyet’in 50. Yılı Resim-Heykel Yarışması’nda, Atatürk ve Cumhuriyet Ödülü’nü kazanmıştır. 1950’lerde maden işçilerinin yaşamını konu alan resimler gerçekleştiren Günsür 1960’lardan sonra kent yaşamı ve sorunlarına yönelmiştir.

Nedim Günsür 13 Kasım 1994’de İzmir’de hayatını kaybetmiştir..

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.