SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 12.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2019 10:41

Osman Sabit Bey ile Nesrin Hanım'ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Adı Fahri Sabit Korutürk tür.

Annesi vefat edince üvey annesi ile büyümüştür.Deniz Harp Okulunu bitiren Korutürk, teğmen olarak deniz kuvvetlerine atanmıştır.

Fahri Korutürk savaş gemilerinde görev almıştır.  Korutürk, 1. İnönü Denizaltı Gemisi’nde top ve vardiya subayı olmuştur. Deniz Harp Akademisini Kurmay yüzbaşı olarak  bitirmesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda görev almıştır. Korutürk, yurdışın da savaş gemilerinde görev almıştır. Yurtdışında göre yaptığı dönemlerde düzenlenen Boğazlar Konferansı’nda askerî uzman olarak bulunmuştur.

Korutürk, Deniz Harp Akademisi tabiat bilgisi öğretmenliğin de görev almıştır.

1957 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanı oldu. Bu görevi sürerken oramiralliğe yükseltildi. Büyükelçilik görevine atanmasıyla birlikte, 1960 tarihinde askerlikten emekliye ayrılmıştır.

Büyükelçilik Görevinden istifa ederek ayrılmıştır.

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan Fahri Korutürk, 17 Nisan 1973 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Korutürk, Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanlığı görevini 6 Nisan 1980 tarihinde yasal süresi dolana kadar sürdürdü ve 1980 Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı. Fahri Sabit Korutürk, 12 Ekim 1987 tarihinde 84 yaşında kalp krizi sonucunda İstanbul'da vefat etti. Ankara Devlet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.