SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 12.03.2020

Yazının Giriş Tarihi: 12.03.2020 10:21

 

Rusya doğumlu olan Akçura,  Babasını kaybettikten sonra annesi ile Türkiye'de İstanbul'da yaşamıştır. 

Tarih ve siyaset ile küçük yaşlarından beri ilgisi olan Akçura,  örgütler ile alakası yüzünden sürgüne gönderilmiştir. Rusya da Öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır. Artık Türkiye'de yaşamaya başlamış ve Türkçülük akımını yaymak için “Türk Yurdu”  aslı dergiyi yayımlamıştır.

Türkçülük akımını yayma çabasıyla yola çıkan Akçura, İstanbul Milletvekili görevinde bulunmuştur.  Hukuk ve siyasal tarih ile başarılarından söz ettiren Yusuf Akçura, Hukuk ve siyasal tarih profesörlüğü yapmıştır.  Yazılarında eleştirisel görüşü savunan Akçura,  farklı düşündüğü akım ve düşünceleri gerek eserleri gerek kendi düşünce yapısı olarak eleştirmiştir." Türk Yurdu” dergisinde Türkçülük akımını yaymak için dönemin öenmli isimlerini bir araya toplayan Akçura, şu isimlerle akımı yayma içine girmiştir; Ziya GökalpAhmet Hikmet MüftüoğluMehmet Emin YurdakulÖmer Seyfettin.

 

Üç Tarzı Siyaset Adlı eserinden kısa bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum.. 

 

Ey koca Türk, durumunu beğenmedin, hoş görmedin, memleketini terk eyledin, değil mi? Maksadın hayır ise, yürü, git Mısır’a, Amerika’ya, İngiltere’ye, Fransa’ya nereye istersen git. Fakat her gittiğin yerde bir meslek, bir meziyet, bir irfan sahibi olmaya çalış. Çalış da, maddi ve manevi kudret ve servet edin. Fikren, cismen yüksel. Yüksel ki, bir gün senden memleketin her suretle istifade edebilsin.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.