SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze (11.04.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 11.04.2020 10:20

 

Ümit Kaftancıoğlu, Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Koyunpınarı köyünde doğmuştur. Halk âşıklarının, sohbetleri hikâyeleri ve türküleri ile büyümüştür Ümit Kaftancıoğlu. Çiftçi bir ailenin çocuğu olmasından dolayı hayvancılık ile ilgilenmiş çobanlık yapmıştır. Asıl adı Garip Tatar dır.

Balıkesir'de Edebiyat bölümünü bitirmiştir.  Orta okullarda eğitim vermeye başlamıştır.  Görüşleri sebebiyle mesleğinde  hep takip edilen Kaftancıoğlu, öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırılmıştır.

1974'te TRT'de yapımcı olarak çalışmaya başlayan, Kaftancıoğlu  TRT'den büyük ödül almıştı aldığı ödül ise kendi hayatını köy hayatından bu zamana gelmesini kalem aldığı  hayat öyküsünden ödüle layık görülmüştür.

Kendisi gibi öğretmen olan Nurcan Kaftancıoğlu  ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız birde erkek evlatları dünyaya gelmiştir.

Eserlerinde Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş Veli  gibi isimlerden etkilenmiştir.

Çocuk kitapları da yazmıştır. Aynı zamanda oyun, öykü,röportaj eserleri de bulunmaktadır.

Eserlerinde sade samimi bir dil kullanmıştır. Ayrıca Birçok türkü derleyerek Türk müziği ve edebiyatına da katkıda bulunmuştur.  hepimizin aşina olduğu o eserler şunlardır; Evreşe Yolları Dar, Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar türkülerini derlemiştir.

Saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir Ümit Kaftancıoğlu..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.