SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 10.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 11.11.2019 08:15

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkesine ve hayata veda ettiği gündür  10 Kasım..

 

1938 10 Kasım tarihinde saat 09:05 geçe aramızdan ayrılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk , saat 09:05 geçe sirenlerin şehri ayağa kaldırmasıyla anılır. Ulu Önderimizi anma etkinlikleri; Ata'ya saygı yürüyüşü gibi etkinliklerle anılır.

 

10-16 Kasım haftası;Atatürk'ün inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, televizyonlarda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği Atatürk'ün anıldığı hafta olarak Türk halkı tarafından bilinmektedir.  Anıtkabir ziyaret edilir, Ankara'da resmi törenler  yapılır. Her 10 Kasım'da Türkiye'de yaşam durur ve bayraklar yarıya indirilir.

 Ulu Önder Atatürk'ün Yenilikçi, ileri görüşlü olduğu gibi büyük bir komutan olduğu da Dünya da bilinmektedir.  "Ya istiklal ya ölüm" sözü ile Türk halkının zafer kazanmasında önemli rol oynamıştır.

Atatürk Türkiye için birçok devrim yapmıştır. Türk milletinin çağdaş olması,kadınlara hak tanınması,eğitim, Türk alfabesi olarak Türk halkına sürekli bir şeyler kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk,şu sözleriyle Türk halkına verdiği önemi göstermiştir.

 "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" 

Sağlık durumu kötüye giden Atatük 10 Kasım 1938 de saat 09:05'te Selanik'te  hayata ve Türk halkına son vedasını etmiştir.

 

Türk Cumhuriyeti uğruna  son nefesine kadar mücadele veren  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kişiliği, yaptıkları ilke ve inkılapları, Ülkesi için verdiği mücadeleye kadar dünyada hayran kalınan bir liderdir..  Her yıl 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kutlanır. 

Atatürk, her yıl daha fazla saygı, sevgi ve özlemle 10 Kasım da tüm dünyada anılıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir kurtuluş destanının en büyük kahramanı olarak sadece tarih sayfalarının derinliklerinde değil yüce Türk milletinin kalbinin tam ortasında sevgi yumağına sarılı bir halde bulunmaktadır. Atatürk’e olan sevgi ve saygımız dünya varoldukça devam edecektir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü

Saygı ve Özlemle anıyoruz..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.