SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 10.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 10.10.2019 09:42

Türkiye İşçi Partisinin son genel başkanıdır.

Bursa doğumlu Boran 3 çocuklu bir ailenin en küçüğüdür.

eğitim hayatına Bursa da başlayan boran,savaş ve yerleşik düzen nedeniyle ailesi ile birlikte  İstanbul'a göç etmişlerdir. Lise hayatını birincilik ile bitiren ilk kız öğrenci olarak adından sıkça söz ettirmiştir.

Mezun durumundan sonra İngilizce Öğretmeni olarak meslek hayatına atılmıştır. Yurt dışından burs alıp orda eğitim ve kariyer hayatına devam eden boran,Türkiye'ye döndükten sonra Dil Tarih Coğrafya Sosyoloji bölümüne doçent olarak atnmıştır. Bir grup arkadaşı ile birlikte "Yurt ve Dünya", "Adımalar" adlı iki dergiyi çıkartmaya başlamışlardır.  Çıkardıkları dergilerin dönemin siyasi görüşlerindn dolayı kapatılması kararıyla dergilerin yayın hakları durdurulmuştur.

Barışseverler Cemiyeti kurul başkanlığı yana Boran  yazdığı kınama özellikle yazılarından dolayı 15 yıl hapis cezası almıştır.

Genel seçimlerde Şanlıurfa  milletvekili olan Boran, Avrupa parlamentosun da Türkiye'yi temsil etmiştir. Kurucusu olduğu Türkiye İşçi Partisi kapatılmıştır. 12 Eylül darbesinde evinde hapis tutulan boran, yurtdışına çıktıktan sonra vatandaşlıktan atılmıştır.

Vatandaşlıktan çıkarıldığı üzere şu sözlerine yer verdi Boran;

"Her şeyi düşünmüştüm  bu işlere girerken,hapis yatmayı, baskıları şunu bunu. Ama yetmiş altı yaşında, bir yabancı ülkede sürgün  yaşamak hiç aklıma gelmemişti" 

Yurtdışında iken iki bağımsız partiyi birleştirmek istediğini duyuran Boran, 10 Eylül 1987 tarihinde 77 yaşında Brüksel de hayata gözlerini yumdu.. Cenazesi İstanbul'a getirildi.