SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze (10.04.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 10.04.2020 09:55

Türkiye'de tanına bir iş adamı olan Sabancı hayatını biraz inceleyelim.

7 Nisan tarihinde Kayseri'de dünyaya gelmiştir.  Yakalandığı hastalık sonucu eğitim hayatına devam edememiş ve okulu bırakmıştır.

Çalışmaya karar veren Sabancı bankada stajyer olarak yerini almıştır. Staj hayatında pek çok şey öğrenen Sabancı artık bir veznedar olarak memur hayatına başlamıştır.

Bir fabrikanın ticaret Müdürü olan Sabancı git gide iş hayatında yükselmeye başlamıştır. 1966 yılında kendi fabrikasını kurmaya karar veren Sabancı, polyester ve iplik fabrikası SaSa’yı kurmuştur. Onun için güzel bir adım olmuştur bu Fabrika.

Babasını ölümünün ardından işlerin başına geçmiştir Sabancı.

Aynı zamanda yazar kimliği ile ön plana çıkan Sakıp Sabancı pek çok kitap yazarak deneyimlerini yeni nesillere aktarmayı amaçlamıştır.

Yatırımlarını eğitim için harcamıştır.

Sakıp Sabancı, böbrek kanseri tedavisi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.  İkinci çocuğu Metin’in zihinsel engelli olarak dünyaya gelmesi sebebiyle Sabancı, diğer insanlara yardım amacıyla, okullar kurmuştur.

                Engelli bireylerin topluma kazandırması için bağışlar yapmış ve eğitim merkezleri açmıştır.

Sakıp Sabancı'nın duygu yüklü bir o kadar da güçlü duruşunu ifade eden bir söz var .. ki ne zaman okusam her şey için vaktimiz olduğunu düşünürüm..

 

"Fabrikalar Yaptım, Binalar Diktim Ama Çocuğumun Ayağına Bir Ayakkabı Alıp Yürütemedim. " 

Sakıp Sabancı 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.