SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 09.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 11.11.2019 08:18

26 Ağustos 1880’de Roma’da evlilik dışı çocuğu olarak doğdu doğmuştur. Yaşamı boyunca babasını kim olduğunu sır gibi saklayan bilmeyen Apollinaire için bir sır olarak kalacaktır.  1898 de Parise gitmiş ve burada yayınlanan dergilerde şiirlerine yer verilmiştir.

Guillaume Apollinaire için insanlar  Nereli olduğunu, nere­den geldiği bilinmeyen  tuhaf bir annesi olduğu, onunla oturduğu biliniyor, başka bir şey bilinmiyordu Guillaume Apollinaire hakkında

Apollinaire’in annesinin İtalyan kökenli olduğunu ve ailesinin Ruslar’a karşı ayaklanma sırasında  sürülmekten kurtul­mak İtalya’ya kaçtıkları bilinmektedir.

1901 yılında, Paris’te annesiyle birlikte oturan Apollinaire, Edebiyat çevirileri ile ilgilenirken, zengin Alman bir iş adamının kızına eğitim vermesi için teklif almıştır.

Eğitim vermeye başlayan sanatçı, Almanya'da yazar,şair olma yolunda ilerlerken Almanya ve Zengin iş adamının ona katkıları çokça olmuştur.

Apollinaire ilk büyük aşkı İngilizce hocası Annie Playden dir. Apollinaire 'nin

yoğun duyarlılığı ve kıskançlığı Annie Playden’i ürküttü ve kaçırdı. 1909 yılında Apollinaire, bu kez Marie Laurencin adlı bir ressama âşık olmuştur.

Apollinaire’in hayatında yaşadığı zor anlarından biri de Louvre Müzesi’nden iki heykel çaldığı iddiasıyla hapse atılmasıdır. 

Gerçekte Apolli­naire çalmamıştı. Arkadaşı Pieret Louvre Müzesi’nden ne kadar kolay eser çalınabileceğini kanıtlamak için bunu yapmış ye heykelcikleri de Apollinaire’e emanet etmişti. Arkadaş kurbanı olan sanatçı yaşamında bu olayı kolay atlatamamıştır.

Hırsızlığı onun yap­madığı açık olmasına rağmen tutuklandı.

 9 Kasım 1918’de zatürreeden hayatını kaybetmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.