SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 09.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 09.10.2019 10:13

Gerçek adı  Yusuf Ziya Atılgan olan sanatçı, Manisa da dünyaya gelmiştir.

Eğitim hayatına köyde ve manisa da geçiren Atılgan, lise döneminde balıkesirde okumuştur. Üniversite hayatında ailesinin tıp seçmesini istediği atılgan,sevdiği ve ilgi duyduğu edebiyat bölümünü seçmek ister ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yazılır. Atılgan Üniversite okurken babasının para göndermemsi durumunda oldukça maddi sıkıntılar çektiği dönemde, askerlik başvurusu yapmıştır.  ve artık üniversiteye askei kıyafetle gelmeye başlar Atılgan. Üniversite okuduğu yıllarda,edebiyatın önemli kalemlerinden olan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar, Ali Nihat Tarlan ve Reşit Rahmedi Arat gibi önemli isimler öğretmenlik yapmaktaydı.

Atılgan mezun olduktan sona bir askeri lisede öğretmenlik görevini yerine getirmiştir.

O dönemlerde sıkı yönetim ve örgüt bütünleşmelerinden dolayı, hakkında soruşturma başlatılır ve öğretmenlik hayatı pekte güzel gitmez.   Aldığı soruşturma dolayısıyla ceza alan Atılgan, Öğretim hayatından da alınır.  Bu olaylardan çok etkilenen sanatçı, köye geri döner ve çiftçilik yapmaya karar verir .. Bir süre bu şekilde bir yaşam süren Atılgan, Sabahat Hanım ile evlenir.

Annesinin isteği ile yağtığı evliliği pekte güzel sonuçlanmaz ve ayrılırlar. Bir gazetenin yaptığı yarışmaya katılan Atılgan, büyük başarı elde eder.

Eserlerinde okuyucuya dair hissettirdiğ ien önemli özelliği gözlem yeteneğidir. Gözlem yeteneği ile yarattığı tiplemeler oldukça ilgi görmüştür.

1989 yılında ise Yusuf Atılgan, birçok hastalıktan dolayı acı çekmektedir. Aynı yılın 9 Ekim günü kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.