SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 09.01.2020

Yazının Giriş Tarihi: 09.01.2020 08:11

1882'de İstanbul'da doğmuştur. Öğretmenlik, müfettişlik görevlerinde bulunan Adıvar,  Kadınların toplumsal yaşama katılması ve eğitilmesi için çalışan Teâli-i Nisvan Cemiyeti'ni kurdu.  O dönemler de kadının eğitimi, topluma katılması için çaba verev Adıvar günümüzde adından şıkça söz ettirmekte. Her ne kadar çağ ve toplum değişse de ülkemizde bazı şeylerin özellikle "Kadın hakları, kadının topluma kazandırılması ne yazık ki bu konuda hep geriye gidiyoruz.. 

Tolumsal, siyasi, eleşitiri konularında da kendini geliştiren ve sürekli adaleti isteyen Adıvar, İzmir'in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesini üzerine protesto konuşması yapmış ve yaptığı konuşma oldukça ses getirmiştir. Yaptığı protesto konuşmalarının ardından hakkında soruşturma açılınca, ikinci eşi Adnan Adıvar birlikte Anadolu'ya geçerek Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır. Halide Edip Adıvar toplum yararına çok şey yapmıştır, gittiği Savaşta bile Mehmetçiklere moral ve destek vermiştir.

Yayınlanan ilk romanı "Seviye Talip" ile  yayınlanan ilk öykü kitabı "Harap Mabetler" edebiyat dünyasında ilgiyle karşılanmıştır. Eserlerinde ulusçu, milli duyguları öne çıkaran roman ve öyküler kaleme almıştır. Hepimizin bildiği ve adını sıkça duyduğumuz hatta Adıvarın ün kazanması adını tamamen duyurduğu bir eser olan "Sinekli Bakkal" hepimizin hemen hemen bildiği hatta okuduğu bir eserdir.Roman,Öykü,eserleinin yanı sıra Tiyatro ve Anı üzerine de eserleri vardır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.