SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 08.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 08.10.2019 09:22

18 Ocak 1927'de Fatih'te dünyaya gelen Sıral, ilk öğretim hayatını memleketinde başlayıp yarım bırakan Sıral,  bando takımı saksafoncularından ders almaya başlamıştır.  Askerlik hayatında askeriye orkestrasında saksafon ve flüt çalmıştır.  Dönemin önemli sanatçılarıyla birlikte müzik yapmaya başlamıştır. 1953 yıllarında Türkiyede yaptıkları caz orkestrası oldukça ilgi görmüştür.  Türk caz tarihinde ismini altın harflerle yazdıran Sıral, kurdukları caz orkestrasının dağılması sonucu, yeni orkestralara katılma adına sürekli uğraşlar vermiştir.

İsmet Sıral Oya Nayman ile evlenmiştir. Kurduğu orkestra ile birlikte İsveç'e giden Sıral, 7aylık süren bir evliliğinin bitmesine sebep olmuştur.

Sıral türk caz müziğini tüm dünya'ya yaymak istemesiyle okul açmaya karar vermiştir. Bu kararı için çabalayacak ve müzik ufkunu genişletecekti. New York’taki  bir müzik okulunda değerli sanatçılarla birlikta ders verip, müziği hayata geçiren yeni nesillere aktarmaya çalışan bir sanatçı haline gelmiştir.

Tekrar Türkiye'ye dönen sanatçı, Okul açma projesine tekrar dört elle sarılarak hayalini gerçekleştirmek istiyorduama aksilikler bir türlü fırsat vermedi ve en sonunda sanatçı haylinde vazgeçmek durumunda kalmıştır. bu durum yazarda oldukça hüzün ve hayal kırıklığı bırakacak olmlaı ki, bunalıma sürüklendi ve 8 Ekim 1987 tarihinde hayata veda etti usta sanatçı..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.