SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze (08.04.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 08.04.2020 09:17

 

John Fante, 8 Nisan 1909’da Colorado, Amerika’da dünyaya gelmiştir.

Ünivesite hayatına her ne kadar başlamış olsa da geçim sıkıntısından dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Okulu bırakmasının ardından kendini yazarlığa adayan yazmaya karar veren bir insan olmuştur.

Boş zamanlarında hikaye yazmaya başlamıştır. Dergilere her ne kadar hikayelerini göndermiş olsa da geri dönüş alamamıştır. Umudunu hiç kesmeyen Fante, en sonunda “Altar Boy” adlı eserini dergide yayınlatmayı başarmıştır. Basılan ilk romanı 1938 tarihli “Wait Until Spring, Bandini” olmuştur. Tabii yazdığı ilk eserleri de vardır ancak onlar basılmamıştır.

 

Yazarlık olarak katıldığı bu sanat dünyasında katkılarını sadece yazmaya kullanmamıştır Fante aynı zamanda Sinemaya da katkı ve desteklerini her zaman göstermiştir.

Küçükken yaşadığı hayattan olacak ki Fante, yazılarında genellikle yoksul yaşam, insanlar arası sınıflandırma, aile hayatında sıkça bahsetmiştir. Kendiside bu tarz bir hayata tanıklık ettiğinden kaleminde hiç zorlanmamış ve şeffaflığı ile yansıtmıştır.

John Fante, Charles Bukowski yolunda ilerlemiş ve ilginçtir ki Fante'nin oğlu da yazar olmuş ve babasıyla aynı yolu takip etmiştir.

“Wait Until Spring” adlı eseri sinema perdelerine taşınmıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.