SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 07.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 07.12.2019 09:41

5 kasım 1889 tarihinde İstanbul'da doğan Reşat Nuri Güntekin, Türk Edebiyatında  ünlü romanöykü ve tiyatro yazarı olarak adını edebiyat dünyasında duyurmuştur.

İlköğrenimini Çanakale de yapan Reşat Nuri Güntekin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirmiştir. Fransızca öğretmenliği yaparak İstanbul'a atanmıştır. Mahmut Yesari'yle Kelebek adında mizah dergisi çıkarmışlardır.

Reşat Nuri Güntekin, uzun yıllar edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Çanakkale milletvekili seçilmiştir.

Yazarlığı ve eserleriyle adında sıkça söz ettiren, Reşat Nuri Güntekin, Anadolu insanının yaşantısını, kişisel duygularını, inançlarını,Türkçe'nin tüm yalınlığı ve açıklığıyla dile getiren bir yazardır.

Reşat Nuri Güntekin hepimizin bildiği Çalıkuşu romanı ile adını edebiyatta ünlendirmiştir. Çalıkuşu romanı öncesi yazdığı öyküler eleştiri yazıları da vardır ancak Çalıkuşu kadar ses getirmemiştir edebiyat dünyasına.

İyimser bir kişiliğe sahip olan Güntekin eserlerinde iyimserliğe, insan sevgisine hep yer veren bir yazar olmuştur.

Gördüklerini, duyduklarını, kendine özgü tipleri, geleneklerle gözlemle, eserlerinde anlatmıştır.

Asıl ününü "Çalıkuşu" adlı romanıyla kazanan Reşat Nuri Güntekin  hepimizin bildiği izlediği yakından aşina olduğu, "Yaprak Dökümü", "Dudaktan Kalbe" ve "Akşam Güneşi" romanları da sinemaya uyarlanmıştır.

Devletin toplumsal sorunlarını ele alan Günntekin sonra ki dönemler de insani ilişkileri ve ahlak yapısını ele almıştır.

Güçlü bir Mizaha sahip olan Gün tekin eserlerinde mizahını sürekli kullanmış ayrıca  öykülerinde de aşk, yalnızlık, fedakârlık, dostluk, ihanet gibi temaları işlemiştir.

Dönemin akımında olacak ki Reşat Nuri Güntekinde öykü,roman ve yazılarının yayımlandığı dergilerde takma isim kullanmıştır. "Hayrettin Rüştü, Mehmet Ferit, Sermet Ferit" gibi takma adlar kullanmıştır.

Anadolu Notları adlı eseri gezilerinde gözlemlediği gördüklerini kitaba döktüğü eser olmuştur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.