SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 07.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 07.11.2019 08:17

Babasının mesleğinden dolayı  üçbuçuk yılını Hekimhan, sonra Alanya'ya taşınmışlardır.

Uçuk, küçük yaşlarından itibaren caz müzikler söylemeye başlamıştır.

Babası  Vehbi İbrahim Osmanlı Meclisi Mebusan da Milletvekili olarak çalışmaktaydı.

Annesi aslen Selanik'li olan Hadiye hanımdır.

Adına Cahit denilmesi ise; babasının Hüseyin Cahit Yalçın ile olan yakın dostu, dostuna olan sevgisi nedeniyleydi. Cahit isminin koyulması.

Bir çok denemeleri yazıları olan Uçuk, Nazım Hikmet'in çıkardığı Yarım Ay dergisinde  dergide ilk Masalı yayınlanmıştır.

Öncesinde şiir,deneme, yazan Uçuk,  masal dizgisinin yayınlanmasından sonra artık hikaye ve roman yazmaya karar vermiştir.

Cahit Hanım; Eserlerinde çoğunlukla kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konularını işleyip, zaman zaman mistik temaları da işlemiştir.

Samimi ve rahat anlatımlarıyla tanınan Uçuk, dönemin yayınlanan gazetelerinde masal, hikâye ve roman yazıları yazmış ve yayınlanmıştır.

Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.

Çocuk masal,roman, hikayelerine sanatsal yaşamı boyunca sıkça yer vermiştir, Cahit Hanım.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk, 7 Kasım 2004'de İstanbul Bebek’teki evinde 93 yaşında  hayatını kaybetmiştir.