SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze (07.06.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2020 09:49

 

Möɾike, eğitim hayatına dini eğitimler ile başlamıştır. Kilise'ye bağlı yatılı okulda eğitimine devam etmiş ve burada yazar olan Waiblingeɾ'le dostluk kurmuştur.

Kim bile bilirdi ki arkadaşından etkilenip bir gün kendisinin de eserleri olacağını..

Papaz Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ancak bu göreve kendini hiç ait hissedememiştir.

Ve kendini edebi çalışmalara adamıştır. Öğretmenlik yapan Eduard Mörike aynı zamanda, Papaz olarak görev yapmıştır.  Öğretmenlik görevinden sonra kendine iyi gelecek olan, tamamen toplumdan uzak, sakin bir hayat sürmüştür.Şiirlerinde klasik döneme yer vermiştir. Kendi özgü anlatım dili ve betimlemeleri olmuştur eserlerinde.

Şiir olarak başladığı bu serüvene uzun hikayeler, romanlarda eşlik etmiştir.  Eserlerinde başarıyı her zaman yakalamıştır ancak öyle bir dönüm noktası olmuştur ki kendi ismini daha iyi duyurmuş ve dönemin önde gelen isimlerinden olmuştur. Bunu şu şekilde sağlamıştır Mörike,  Psikolojik Romanları ile. Evet bu romanları oldukça ilgi görmüş, Belki de kendi iç dünyasını ve samimi olmasıyla bağlayabiliriz bu durumu. Özellikle duygusallığı ile kendini anlatmış ve tanıtmıştır. Eduard Mörike, 1875'te Stuttgart'ta yaşamını yitirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.