SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 07.03.2020

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2020 09:29

 

İstanbul doğumlu olan Gürpınar , küçük yaşlarda annesinin ölümü üzerine babasının yanına gönderilmiştir.  Babasıyla beraber yaşamaya başlayan Gürpınar,  eğitim hayatına hastalığının başvurmasıyla beraber eğitim hayatı sonlamıştır.  Dönemin önemli  ismi  Ahmet Mithat Efendinin oluşturduğu,  gazetede çalışmaya başlamıştır ki burada çalışması demek hayatında ona açılacak yeni pencereler olmuştur.  Çeviri konusunda başarılı olan Gürpınar, fransız eserlerin çevirisini yapmıştır.

Naturalizm akımını eserlerinde göstermiştir.   Yazılarında mizahını da kullanmıştır. Özellikel yoksul hayatlarda kadınların yaşamlarını ele aldığı eserleri bulunmaktadır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar  hiç evlenmemiştir. Eskiler den bildiğimiz Kemal Sunal, Adile Naşit, Ayşen Gruda oynadığı süt kardeşler, ve Gulyabani adlı eski filmlerimizin temelini atan kişidir.

En büyük özelliklerinden biri içine kapanık olmasıdır. Genel kişilik özelliklerinden biri haline gelmişti artık bu özelliği ..

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar  kişiliğini yansıtan bir kaç sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum..

 

Zavallı Türk kadını için ev içinde bedenini hareket ettirmeye iki büyük vesile vardır. Ya ortalık süpürmek adına hasır süpürgeyi alıp iki kat olarak evin bütün mikroplu tozlarını yutmak. Yahut çamaşır adına leğen başında akşama kadar bütün ailenin kirlilerinin sıcak su içinde saldığı zehirli buharları teneffüs etmek... İşte bizim en büyük egzersizimiz, sporumuz bundan ibarettir.

******

Duyduğunuz her yeni fikre kızmayınız.Anlama kabiliyeti edinmeye uğraşınız.

************

Artık sahte sevgiden, yalancı bir yüz görmekten, yalan dinlemekten bıktım.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.