SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 06.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 06.12.2019 08:28

Bursa'nın Hisar semtinde 6 Aralık'ta dünyaya gelmiştir.

İlkokulu Bursa Osmangazi okulunda okuuştur. İlkokuldayken öğretmenleri tarafından yeteneği keşfedilmiş ve okulda baş rolleri oynamaya başlamıştır.

 

Ortaokulu bitirdikten sonra İstanbul Boğaziçi Lisesine yazılan Müren  okulu birincilikle bitirmiştir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi girmiştir. Süsleme ve  Desen çalışmalarında iyi olan Müren öğrencilik eserlerini pek çok kez sergilemiştir.

 Musiki eğitimlerini almaya devam eden Zeki Müren üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı solist sınavını birincilikle kazanmıştır.

 

İstanbul Radyosunda canlı olarak bir programda ilk radyo konserini vermiştir.

Klarnet sanatçısı Şükrü Tunar Müren'i kendi plak fabrikasına götürerek kendi eseri olan "Muhabbet Kuşu" şarkısını plağa dökmüştür.  Bu plak sayesinde Müren adını duyurmuştur.

Plak yaptıktan sonra Zeki Müren artık hafta bir radyo ve programlarda konser vermeye başlamıştır.

 

Zeki Müren hayatı boyunca hiç evlenmemiştir.

Mesleğe başladığı ilk yıllarda daha sıradan kıyafetler ve saç stilleri seçen Müren daha sonralar da kadınsı kıyafetler, saç modelleri ve makyajı ile sahnelerde yer almıştır.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle sahne hayatından uzaklaşmıştır. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.