SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 06.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 07.10.2019 09:01

Trabzon da dünyaya gelen Üçok, Eğitimine memleketinde devam ettiken sonra lise dönemine İstanbul da devam etmiştir. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesine giden Üçok aynı zamanda konservatuar opera bölümüne kaydını yaptırarak iki  bölümden de mezun olmayı başarmıştır. Eğitim hayatını başarı ile bitiren Üçok, Meslek atılımını gerçekleştirerek, Ankara da toplam 11 yıl süren bir öğretmenlik hayatı olmuştur. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ilk kez olarak Bahriye Üçok fakültenin ilk kadın öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bahriye Üçok akademik kariyeri doktor olmasıyla iyice oturmuştur.  Üçok, yaptığı eserler ile din ve İslam konusunda hoşgörü ile yazdıkları zamanla eleştiriye yöneldiği için yazdıklarına kısa bir süre ara vermek zorunda kaldı. Üçok, "İslam'da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığını" açıklaması üzerine "İslami Hareket" adlı örgütten tehditler almaya başladı.

Tarihçi,politikacı olan Üçok,  siyaset ve politika alanında yaptığı çalışmalarla günümüzde adından sıkça söz ettirmektedir.  Yabancı dil konusunda oldukça başarılı olan Tarihçi, fransızca,arapça,farsça  dillerini oldukça iyi bilmektedir.

Üçok, din,siyaset,politika alanlarında yapmış olduğu ılımlı yaklaşımlarla yobazlığın önüne geçmeye çalışmış, "İslam'dan Dönenler", "Yalancı Peygamberler" ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar"  adlı 3 tane eserine yer vermiştir. 6 Ekim 1990 yılında Üçok'un evine gelen Kargo paketinin içindeki bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Tehditlerinde çok olduğu bu dönemde tarihçinin ölümünü pkk üstlenmiştir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.