SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 05.10.2019

Yazının Giriş Tarihi: 05.10.2019 10:15

Ası adı Mustafa dır. Enderun(siyadi ve demokrat oların yetiştirildiği eğitim sistemi) da yetişen Çelebi, 14 yaşına kadar özel eğitimler almıştır. Tarih,çoğrafya alanında yapıtları vardır. Öğrenme ve öğretme arzusuyla bilinen katip çelebi, Çok okuyan,araştıran biridir. Kitap okumayı kitaplardan araştırmayı benimseyen Katip Çelebi'nin oldukça zengin bir kitaplığı da vardır, tıp alanında da bilgilerini aktarmıştır.

En tanınmış yapıtlarından olan Tuhfetü'l-Kibar fi Esfari'l-Bihar'da Osmanlı denizciliğin,osmanlı tersanesi, Bahriyelerin işleyişini ele almıştır. Kaptanların yaşam öyküleri, onlar için öğütlerine yer vermiştir.

Coğrafi yapılarında en bilinen yapıtı ise; Cihannüma dır. Bu eserinde Klasik islamı işleyen Katip Çelebi,  bu yapıtı henüz bitmemişken, eline geçen atlas, yapıtını tekrar ele almaya yöneltmiştir. Bu yapıtını iki kere yazan katip çelebi,  ikinci Cihannüma da dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtlamaya çalışan fiziki görüşlere yer verilmiştir.

Kâtib Çelebi'nin Batı'da tanınan en ünlü yapıtı Keşfü'z-Zünun an Esamü'l-Kütübi ve'l-Fünun'dur. Arapça sözlüğü olan yapıtta 14.500 kitap ve risalenin adı ve yazarı yer almaktadır.. Aristoteles'in bilim ilkesine göre ve alfabetik olarak düzenlenmiş olan yapıt, yirmi yılda tamamlanmıştır.

Dinsel konuları tartıştığı yapıtlarının en önemlilerinden olan İlhamü'l-Mukaddes fi Feyzi'l-Akdes'de kuzey ülkelerinde namaz ve oruç zamanlarının belirlenmesi, dünyada güneşin hem doğduğu hem de battığı bir yerin var olup olmadığı ve her ne yana yönelirse Mekke'den başka kıble olabilecek bir yer olmadığını tartışır.