SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Geçmişten Günümüze 01.12.2019

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2019 07:55

Pessoa’nın babası hayatını kaybedince annesi yeni bir evlilik yapar. Babası müzik eleştirmeni olan Pessoa, kendisinin de müziğe ilgisi küçük yaştan itibaren gelmiştir.
Lizbonda bir yaşam kuran Pessoa, burada memurluk yapmaya başlamıştır. Fransızca ve İngilizce mektuplar yazarak geçimini buradan sağlamıştır. Burada bir dergide yazılarını yazmaya başlamış ve Modernizm akımını uygulamış sanat dünyasında yerini almıştır.
Şiirlerini ingilizce olarak yazan sanatçı, dünya genelinde önemli isimlerin Shakspeare, Edgar Allan Poe,gibi sanatçıların izlerini şiirlerinde bulmak mümkün.
Fernando Pessoanın akım ayrımı yapmaksızın geniş bir sanat anlayışına sahip şiirleri bulunmaktadır.
Deneme ve eleştirileri yazıları yazmaya başlamış ve oldukça beğeni toplamıştır. Dünyaya Portekiz Edebiyatını duyuran Fernando Pessoa, sanat anlayışını daha da genişleterek hareket etmiştir.
Mensagem” adlı şiiri ödül almıştır. Pessoanın şiirinde günlük yaşamın ele almıştır. Şiirlerinnde metafizik öğelerinin de kullanarak dikkat çeken bir şiir anlayışı ortaya çıkarmıştır.Fernando Pessoa, 47 yıllık yaşamı boyunca dört adet kitap yayımlamıştır. Aynı zamanda Pessoanın kaleme aldığı ancak yayımlamadığı birçok eseri de bulunmaktadır.
Eserleri:
*Felsefe Metinleri
*Ricardo Reisin Odları
*Fernando Pessoanın Şiirleri
*Şeytanın Saati
*Huzursuzluğun Kitabı
*Anarşist Banker

Günebakan Gibi Keskindir Bakışım
felsefem yok, duyularım var benim.
doğadan söz ediyorsam, onu bildiğimden değil,
sevdiğimdendir bu, onu sevmemin nedeni de
sevenin neyi sevdiğini, niçin sevdiğini
ve sevginin ne olduğunu asla bilmemesidir.
sonu olmayan bir masumiyettir sevmek
tek masumiyet de hiç düşünmemek.