SON DAKİKA
Hava Durumu

Geçmişten Günümüze 01.11.2019

Yazının Giriş Tarihi: 01.11.2019 08:22

2 Aralık 1884 'te  Makedonya Üsküp'te dünyaya gelmiştir.  Yahya Kemal küçük yaştan itibaren sanata ilgi duymuştur.  Lise yıllarında şiir yazmaya başlamıştır. Serveti funün etkisinde kalarak kalemini yazmaya başlamıştır.  Yahya Kemal o dönemin genç yazarlarından Tevfik Fikret'in dilini, yazım şeklini örnek almıştır.  Ailesi ile birlikte Selanik'e yerleşen Yahya Kemal, Annesinin vereme yakalanıp vefat etmesi üzerine babası ikinci kez evlenmiştir.  Yahya Kemal babasının evlenmesine tepki göstererek, Üsküp'e geri dönmüştür.  Üsküp'te fazla kalamayarak tekrar Selanik'e dönmüştür.  İstanbul yaşantısını orada yazılacak öğrenecek çok şeyi olduğu düşüncesiyle İstanbul'a taşınmıştır.  İstanbul da yayınlanan dergilerde ""Agah Kemal" lakabı ile şiirleri yayınlanmaya başlanmıştır.

Yahya Kemal İstanbul da yaşadığı süre içerisinde monarşi görüşünü savunmaya başlamıştır.

Dönemin gözde siyasi görüşü olan Jön Türklere özenen genç şair,  Fransa da konuşulan bu cephenin içinde yer alabilmek için, Paris'e kaçmıştır.

Paris' ten sonra İstanbul'a geri dönen Yahya Kemal, eğitim camiasında hizmet vermeye devam etmiştir. Söz söyleme sanatında ki başarısından dolayı, Lozan Antlaşmasında, görüşmelere gönderilen kurulda danışman olarak yer aldı.1923 Yılında Ankara 'ya taşınan Yahya Kemal,  Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde Başyazarlık yapmaya başlamıştır.

Yazarlık,sanat hayatından sonra, tekrar siyasete atılan Yahya Kemal, Yozgat,Tekirdağ,İstanbul da Milletvekili olarak görev yapmıştır.

Yahya Kemal; 1 Kasım tarihinde hayata veda etmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.