SON DAKİKA
Hava Durumu

 ''Yaşayan İnsan Hazinesi''

Yazının Giriş Tarihi: 03.10.2022 10:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.10.2022 10:08

Neşet Ertaş, 1950'li yılların sonunda İstanbul'a gelerek ilk plağını "Neden garip garip ötersin bülbül?" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı vatandaşlar tarafından çok beğenilen bu plağı, daha sonra diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti.Ardından Ankara'ya yerleşti. Burada yaşadığı hastalıklar sebebiyle kardeşinin önerisi üzerine Almanya'ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına döndü.

Ertaş, UNESCO'nun ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' ilan ettiği Ertaş, Abdal müzik geleneğinin en önemli temsilcilerindendi.

Neşet Ertaş, TBMM'nin ''Üstün HizmetÖdülü'' verdiği Abdal müzik geleneğinin en büyük temsilcilerindendi. Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesindedoğan ve Kırşehir'in Abdalları'ndan olan Ertaş, keman ve bağlama çalmayı 5-6yaşlarında öğrendi. Annesinin vefatından sonra Orta Anadolu Türkmen/Abdal Müziği geleneğininbilinen en güçlü temsilcilerinden biri ve en büyük bozlak ustası babası MuharremErtaş ile yöredeki düğünlerde saz çalıp, türkü söylemeye başlayan Ertaş'ınetkilendiği tek kişi babası Muharrem Ertaş oldu.

Ertaş, 14 yaşında İstanbul'a giderek babasına ait ''Neden Garip GaripÖtersin Bülbül'' türküsünün adını verdiği ilk plağını çıkardı. Çok beğenilen buplağı, diğer plak, kaset ve konserler takip etti. ’'Hepimiz bu devletin sanatçısıyız'' İstanbul'da 2 yıl yaşayan Ertaş, daha sonra Ankara'ya yerleşti.Gazinolarda çalışan ozan, sağlık sorunları nedeniyle 1979'da Almanya'ya gitmekzorunda kaldı. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı 23 yıl Almanya'dakalan büyük ozan, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle Türkiye'deki sahnehayatına geri döndü. İzmir'e yerleşen ''Bozkırın tezenesi'', Süleyman Demirel'incumhurbaşkanlığı döneminde kendisine sunulan ''Devlet Sanatçısı'' unvanını,''Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı banaayrımcılık geliyor'' diyerek kabul etmedi. Ozana, 2006 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildi. BirleşmişMilletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO da 2010 yılında Ertaş'ı ''Yaşayanİnsan Hazinesi'' olarak ilan etti. Yıllar önce ''Kırşehirli Mahalli Sanatçı'' olarak bilinen Neşet Ertaş'ın çok sayıdaki türküsü Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, ZekiMüren başta olmak üzere pek çok ünlü isim tarafından da seslendirildi. Sonyıllarda sağlık sorunları nedeniyle İzmir ve İstanbul'da tedavi gören, çeşitlioperasyonlar geçiren Ertaş, bir süre önce Medical Park İzmir Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.