SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Umut etmek

Yazının Giriş Tarihi: 20.09.2022 09:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 09:35

Hep umut ederiz. Herkes umut eder. Umut herkesin karşı koyma, dayanma kalkanıdır; bir gün gelir belki elde ederim diye düşündüklerine karşı... Bir gün gelip, yıllardır iştiyakıyla yandığımız makama, mevkiye erişeceğimizi; mala, mülke kavuşacağımızı… Bir gün gelip acılarımızın biteceğini... Bir gün gelip hicranıyla yandıklarımıza kavuşacağımızı... Bir gün gelip maddi sıkıntılarımızın sona ereceğini... Bir gün gelip en güzel besteyi yapacağımızı... Bir gün gelip en güzel kitabı yazacağımızı... Bir gün gelip en güzel şiiri yazacağımızı... Bir gün gelip sevileceğimizi... Bir gün gelip seveceğimizi... Bir gün gelip dünyayı keşfe çıkacağımızı... Çocukların büyüyeceğini, iş sahibi olacaklarını, evleneceklerini, torunlarımızı kucağımıza alacağımızı... Umut eder dururuz bir hayat boyu…

Kimisi gerçekleşir kimisi hayalde kalır tabi. Ama yine de umudumuzu yitirmeden devam ederiz hayata. Yaşam dümdüz bir çizgi gibi değildir, inişler ve çıkışlarla devam eder gider. O inişlerde ve çıkışlarda umutlar, umutsuzluklar, başarılar, başarısızlıklar, hayaller, hayal kırıklıkları vardır. Bazen insan umutların tümüyle tükendiğini hisseder ve kendisiyle ilgili ciddi kararlar alır. Başka bir işe başvurmak, başka bir kente göç etmek, hatta başka bir ülkeye gidip yerleşmek gibi. İnsan umudunu yitirdiğinde yaşamının anlamı da kalmaz. Onun için umut bitmez, ama ileride yeniden canlanacağı ana kadar geçici olarak tükenme aşamasına gelebilir.

Umut fakirin ekmeği mi? Yoksa umut hepimizin ekmeği kadar ihtiyaç duyduğu bir his ve hepimiz fakir miyiz? Ne olursa olsun her ne yaşanırsa yaşansın insan umudunu kaybettiği zaman her şey biter. Bir annenin çocuğuna dair umudu değil midir onu ayakta tutan? Uzun gecelere uykusuz kalarak dayanan, sonra da ilk söylenen düzeleceği umudu olan tarihlere odaklanırız hepimiz. Ya da büyüyeceği umudu ile olan tarihe odaklanırız.

Amaçsız yaşayan insanların umudu olmaz. Umut; sağlıklı yaşama ve ayakta durma azmidir. Sağlıklı yaşamak, öncelikle yakın çevremizdeki insanların da sağlıklı olmasına bağlıdır. Bunun için emek ve mücadele gerekir. Umutların gerçekleşmesi, ancak doğru ve disiplinli çalışmamıza bağlıdır. Umutlarımızı sulamak gerekir, aksi takdirde yeşermez.

Varoluşunu gerçekleştirmek için daima umuda ihtiyacın var. Varolduğunu hissedebilmek, kendini tamamlayabilmek, bu yaşamı kendine ve çevrene huzurlu kılmak için en önemli ekmeğin umut!

İnsan umutsuz, umut insansız olmaz diyebilir miyiz? Umut edelim ki dünyanız değişime açık olsun, değişim esnasında da dönüşebilelim umut ettiğimiz ne varsa gerçekleşsin.

"Geçmişte yaşamayın, geleceği hayal etmeyin, zihninizi şimdiki ana odaklayın."

- Buda