SON DAKİKA
Hava Durumu

Umut

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2022 10:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 10:03

Hayatın anlamını ve değerini fark eden kişiler, umudunu yitirmeyen kişilerdir. Hayatta bir çok zorluk olabilir. Yolundan çevirmek isteyen birçok engel çıkabilir. Önemli olan bu engellerin farkına varıp, umudu yitirmemektir.

Umut, pozitif psikolojinin önemli kavramlarından birisidir. Bir şeylerin iyi gideceğine, düzeleceğine, olumlu şeyler olacağına olan inançtır. Umut, kişide olumlu çağrışımlar yapan bir kavramdır. Geleceğe dönüktür ve iyi şeylerin olacağı beklentisi içerisinde olmaktır. İnsana, eylemde bulunma ve çabalama gücü verir. Umut, insanın başarılı olacağı düşüncesini besler ve büyütür. Bu açıdan da vazgeçilmezdir. Umut tükendiği anda eylem durur. Kişi başarı için gerekli gücü ve enerjiyi kendisinde bulamaz. Bir başka açıdan ise umut beklentiyi yükseltir ve başarısız olunduğu takdirde kişinin büyük hayal kırıklığı yaşamasına da neden olabilir. Bundan dolayı aslında en büyük başarıların da en büyük hayal kırıklıklarının da sorumlusudur diyebiliriz.

Umudu olan insan her zorluğu göğüsleyebilir, tüm acı ve sıkıntılara katlanabilir. Çoğu kişi de umutsuzluk duygusu derinlere bastırılmıştır ve bu duygu başarıyı ve mutluluğu engeller. Gelecek için planlar yapan, hayaller kuran kişi bilinçdışındaki engellere takılır ve umutları kaçınılmaz olarak hüsranla sonuçlanır. Gençler umutlarını daha çok dışsal koşullara bağlarken, yaşlandıkça sıkıntı ve rahatsızlıkların kaynağını kendinde arama ağır basar. Bazıları umutsuzluğunun farkındadır. Bunu ya talihsizliğine bağlar ya da genel bir kabullenmişlik, boyun eğmişlik, beklentisizlik içinde bu hayata katlanılması gerektiğini düşünür. Temel düşünce yapısı kaderin değiştirilemez olduğudur. Umutsuz kişi, kendisini hayatını anlamlı ve değerli kılacak her şeyin uzağında hisseder. Umutsuzluğunun sebebi, bir şey yapmayacağına olan inancıdır. Bunlardan dolayı ufak risklere bile girmek istemez, karşılığı olmayacak hiçbir şey için özveride bulunmaz.

“Umut” pozitif psikolojinin önemli kavramlarından birisidir. Pozitif psikoloji geleneksel psikolojiden farklı olarak insanın güçlü ve olumlu yönlerine odaklanır ve iyimserlik, mutluluk, tatmin olma, umut gibi psikolojik iyi oluşu arttıran, yaşam kalitesini geliştirmeyi destekleyen çalışmalar yapar.

-Umut, olumlu gelecek beklentilerinin olumsuz gelecek beklentilerinden daha yüksek olmasıdır. (Staats, 1989)

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.