SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tasarım İlkerleri (21.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 21.06.2022 09:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.06.2022 09:57

Tasarım bir ürünün üretimi öncesindeki aşamada büyük önem taşıyan bir unsuru oluşturmaktadır. Bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Kökeni Latinceden gelen tasarım, nesnel gerçeklikle bağlantısı bulunmayan bir kavramdır. Tasarımın olmazsa olmazı tasarım ilkeleridir. Yapılacak alanın önemi olmaksızın tasarıma ait belli temel tasarım ilkeleri bulunur. Temel tasarım ilkeleri, bir yüzeyde oluşturulan fikirlerin estetik olarak tutarlılığı için ihtiyaç duyulan temel ilkelerdir. Yaşam süreci içinde bilinçli davranarak veya bilinçsiz olarak birçok tasarım ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir tasarım oluşması için tasarım ilkeleri bilinerek, yaratıcılık ile birleştirilip doğru olarak uygulanmalıdır. Bu ilkeler, tasarım içinde bulunan tüm elemanların kendi aralarında ve bütüne yansımalarında düzenleyicidir. İlkeler göz önünde bulundurularak yapılan tasarım, kompozisyonun bütününde, ilkelerden bağımsız bir eser olarak ortaya çıkar.

Algı ile kavram arasında bir bağlama aracıdır. Önemli özelliklere dikkat çeken tasarımın nesnel gerçeklik ile doğrudan ilişkisi yoktur.

Tasarım bilgi edinme öğesidir. Çünkü duyumsal tasarım ile zihinsel tasarım daima birbirini etkiler. Bu nedenle duyumsal bilgi ile ussal bilgi her zaman iç içedir. Gerçek bilgi ise böylelikle oluşur.

Tasarım elemanları ve tasarım ilkeleri bir eseri oluştururken kullanılan önemli unsurlardır. Yapılacak olan tasarımda hareket noktasının bulunabilmesi için problem hakkında bilgi toplamak gerekmektedir. Yani tasarım sürecinin ikinci aşaması bilgi toplama aşaması olmaktadır. Diğer bir yol ise yaratıcılık ile buluş aşamasıdır. Tasarımcı veya tasarım öğrencisi, konu ile alakalı olarak araştırmaları yapıp, gerekli olan bilgi ile verileri toplayarak değerlendirebilir ise yaratıcılığa ulaşmış olmaktadır.Yaratıcılık ile buluş sürecinde problemin ortaya koyulması ve bütün olasılıkların araştırılmasına yönelik çalışmalar da çözüm bulma sürecini kapsamaktadır. Son aşama olan uygulama aşamasında ise geçmiş olan tasarımın hazır hale getirilmesi sağlanır.

Tasarım elemanları, insan zihninde yaratılan bir düşüncenin bir düzen içinde betimleme ile somut hale getirilmesidir. Yüzey üzerine sistemli olarak bir kompozisyon oluşturmak için gereklidir. İnsanın iç dünyası ile dış dünyası arasında etkileşim sağlamada, dış dünyayı anlayabilmede ve bütün olarak yansıtabilmede temel tasarım elemanlarına ihtiyaç duyulur. Temel tasarım elemanları “nokta, çizgi, biçim, doku, değer, renk” olarak bilinmektedir. Temel tasarım ilkeleri doğru uygulandığı sürece, temel tasarım elemanları da başarılı olarak ortaya çıkacaktır.

Tasarım, yaratıcı sürecin kendisi olup faaliyet için gerekli olan eskiz ve planların hazırlanması sürecindeki çalışmaları kapsamaktadır. Bütün sanatların temelinde bir tasarım olgusu yatar. Dolayısıyla bir planlamaya sahip olur. Tasarlama, elde edilecek ürünün ve yapının organizasyonu ile ilgili her türlü faaliyeti içine almaktadır. Çok fazla sorulan ve özenle araştırılan tasarım, bir planın veyahut nesnenin, inşa süreci esnasında mimari ve mühendislik çizimlerinin oluşturulmasına denir. Hem fiil hem de isim olarak kullanımı söz konusu olan “tasarlamak” yeni bir ürün yahut obje için plan oluşturma ve geliştirme sürecini tanımlamaktadır. Tasarım ilkeleri, etkili bir iletişimin temelidir. Firmaların günümüzdeki en önemli etkinlikleri ise reklam ve tanıtım faaliyetleri alanında oluyor. Yani iletişim işinizin merkezinde yer alıyor. Bu durumda ise tasarım ilkelerini gözeterek etkili bir iletişim ortaya koymanız, yani maksimum başarı ile tanıtım faaliyetlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak karşımızda çıkan ve dikkat etmemiz gereken tasarım ilkelerini ise Bütünlük, Farklılık, Vurgu, Denge, Alan, Zıtlık, Ritim ve Oran olarak ifade edebiliriz. Her birine yakından bakacak olursak ise önemli püf noktalara ulaşabiliyoruz.

Çizgi, yön, doku, oran- orantı ve renkten oluşan görsel ögeler kullanılarak tasarımın son aşamaları tamamlanır. Basit ve net tasarımlar ilgi çekeceği için görsellikte bütün ve kompozisyon önemlidir.

Tasarımın ticari ya da sanatsal amaçla oluşturulup oluşturulmadığı, hangi kitleye sunulacağı, neyi hedeflediği önemlidir. Sanatsal beğeniye ya da müşteri memnuniyetine sunulan tasarımlar farklı sonuçlarla dönerler.

Tasarımda her aşama birbirini etkileyeceği için yaratıcılıkla başlayan süreci sonucu alana kadar titizlikle takip etmek gerekir.