SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal medya

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2022 10:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.11.2022 10:08

Hepimiz biliyoruz ki sosyal medya hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Bazen sıkılıp kapatmak geliyor içimden ama düşünüyorum o kadar alışmışım ki kapatsamda aramaya başlıyorum. Aslında ara sıra da olsa uzak kalmak her gün saatlerce vakit geçirmemek daha sağlıklı olacak faakt biz insanlar herşeyi olduğu gibi sosyal medyayı da kullanımda abartıya kaçıyoruz. Hele bazı insanlar sadece orada yaşar hale geldi. Yediklerini , içtiklerini tüm hayatlarını insanlara sergilemeye başladı ve insanlar da bunları izemekten zevk almaya başladı. Bazı insanlar çabuk depresyona girebiliyorlar, yaşadıkları hayatlardan sıkılıyorlar ve nefret etmeye başlıyorlar. Kendi hayatlarından sıkılmalarının en büyük sebebi ise sosyal medyada diğer insanların hayatlarını muhteşemmiş gibi gösteriyor olması olabilir.

Sosyal medya ile hayatımızda birçok şey değişti. Bu mecralar ile haberciliğin evrilmesi, tüketim alışkanlıklarımızdaki değişim, hayatımıza giren influencer kavramı gibi birçok konuda değişiklikler yaşanıyor.

Bu mecralar ile değişimden en çok nasibini alanlardan biri habercilik oldu. Geleneksel medyadan dijitale geçiş ile habercilik alanında birçok değişimi beraberinde getiriyor. Haberciliğin de dijitalde işlenmesi ile hayatımıza yeni kavramlar giriyor. Tabi sosyal medyanın iyi yanlarıda var örneğin sosyal medya bir yere gideceğimiz, bir şey alacağımız zamanlarda da bizlere kılavuz oluyor. Şehir dışı bir yere seyahat etmekten tut, akşam yemeğine nereye gideceğimize kadar efektif.

Sosyal medyanın yararları ve zararları konusu hala tartışılıyor. Çoğu bilim insanına göre sosyal medya insanların kendini daha özgür hissettiği, çeşitli aktiviteleri takip edip sosyalleştiği, araştırma becerisini geliştirerek bilgi sahibi olduğu gibi kişi üzerinde faydalı etkenler bırakabildiği söylenmektedir. Sosyal medya bilinçli kullanıldığı takdirde zararı olmadı düşünülüyor. Sosyal medya amacı dışında kullanılması ve çok vakit geçirilmesi insan sağlığı üzerinde olumsuz etki bıraktığı da uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Mantıklı düşünme ve akıl yürütme yönünden insanı zayıflatıyor

Sosyal ilişkilere zarar veriyor

Kişinin kendi bedensel ve ruhsal benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık artıyor

Depresyon gibi eğilimlere yol açıyor

İş hayatındaki performansı etkiliyor

İnsanlar arasındaki rekabeti arttırıyor

Bağımlılık yapıyor

Asosyal bir yaşantı başlıyor

 Tabi dediğim gibi zararları olduğu gibi yararlı yönleri de var sosyal medyanın ama fazla kullanımda insan hayatı etkileyecek şeyleri göz önünde bulundurmak gerekir. Daha dikkatli ve bilinçli kullanımda sosyal medya hayatın bir nimeti diyebiliriz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.