SON DAKİKA
Hava Durumu

Sorumluluk bilinci

Yazının Giriş Tarihi: 05.11.2022 11:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.11.2022 11:08

Hepimiz hayatımızda kurduğumuz ilişkilerde karşımızdaki kişilerin sorumluluk ve önceliklerini bilmesini ve buna uygun hareket etmesini isteriz.

Ebeveynler çocuklarının; kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüvenli, başarılı, kendisini iyi ifade edebilen ve sorumluluk bilincine sahip bireyler olmalarını isterlerSorumluluk hayat boyu sürer ve her yaş döneminde yeni kazanımlar olarak bizi karşılar. Öğrenme nasıl ki hayat boyu devam ediyor sorumluluklarımız da öğrenmeyle birlikte artıyor, yenileniyor ve gelişiyor. Tüm bunlara bakılırsa sorumluluk bilinci hayat boyu işimize yarayacak önemli bir beceri.

En özet tabirle sorumluluk; bir kişinin, erken çocukluk döneminden itibaren, gelişim özelliklerine ve yaşına uygun düşen görevleri yerine getirmesidir. Kişisel sorumluluklarımız kendi benliğimize karşı sorumluluklarımızın tamamını içerir. Kişisel sorumluluklar bir yetişkin için kendini geliştirmeye yönelik çaba sarfetmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak; çocuklar için eşyalarına sahip çıkmak, dişlerini fırçalamak gibi daha basit düzeyde bireysel sorumluluk davranışlarından oluşur.Sosyal sorumluluk, bir insan olarak başka insanlara karşı da sorumluluklarımızın olduğunun ifadesidir. Çocuklukta aile sisteminin içerisinde sofra kurmaya yardım etmek, çöpleri atmak gibi basit ev işlerine dahil olmak ile başlayıp; yetişkinlikte başka insanların refahını ve iyilik halini önemsemek, toplumsal görevlerde yer almak gibi davranışlara uzanan bir yelpazedir.

Sorumluluk bilincini kazandırmanın belli bir yaşı yoktur. Anne babalar çocuğa ilk yılından itibaren; emeklemekten yürümeye, su içmekten yemek yemeye gelişimin birçok aşamasında kendi kendine başarması için girişimde bulunmasına destek verir ve ona fırsatlar yaratarak gerekli ortamı hazırlar. Çocuk bu girişimleri sayesinde kazandığı becerilerle bireyselleşme, bağımsız olma, kendine yetebilme yolunda önemli adımlar atar. Ancak çocuğun bu becerilerini kullanmasına ve geliştirmesine fırsat verilmezse, yeterlilik duygusu ve öz güven gelişimi sınırlanacaktır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.