SON DAKİKA
Hava Durumu

Sokak hayvanları günü (05.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 05.04.2022 09:04

Bugün nasıl yaşıyorlar hakları neler, nasıl şartlarda ayakta kalmaya çalışıyorlar az çok biliyoruz. Hollandalı sokak hayvanı vakıflarının girişimiyle 2010'da ilan edilen bu günde 12 yıldır sokak hayvanlarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekiliyor.Hollandalı dernekler dünya genelinde 600 milyon sokak hayvanı olduğunu tahmin ediyor.Türkiye'deki sokak hayvanlarına dair tahminler ise 10 milyon civarında.

 

Günümüzde maalesef sokak hayvanlarının durumu oldukça kötüye gidiyor.

Her yıl 4 Nisan, tüm dünyada yaşamlarını oldukça zor koşullar altında geçirmeye çalışan sokak hayvanlarının durumuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Dünya Sokak Hayvanları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Yaşamın sokaktaki hayvanlar için hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Özellikle sokaklarda her gün aldırış etmeden yanlarından geçip gittiğimiz bu canların önemli bir kısmı; açlık, susuzluk, olumsuz çevre şartları ve bakımsızlıktan hayatlarını kaybetmektedir. Dünya üzerinde milyonlarca sokak hayvanı bir yandan açlıkla, barınmayla ve iklim koşullarıyla mücadele ederken, diğer yandan da ne yazık ki şiddet ve istismara maruz kalmaktadır.  Bu manada 4 Nisan tarihi; Bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını,  bizlerle aynı havayı soluyan sevimli dostlarımızın yaşama haklarının güvence altına alınması ve kalıcı mutluluklarının devamının sağlanması hususunda tüm kesimlerin üzerlerine düşen görevlerini samimiyetle yerine getirmelerini hatırlatmaktadır.

 Bazen bu tür sebebeplerden bazense insanlar tarafından uğradıkları canilikler sebebiyle hergün onlarca hayvan kaybediyoruz. Dünyanın düzenini oluşturmakta büyük etkisi olan bu canlıları görmezden gelmek biz insanlığına sığmıyor diye düşnüyorum. Onları sevmeli, korumalı ve ihityaçlarını karışlamalıyız. Onlarsız dünya demek bitmiş bir dünya demek aslında bunun farkında ve bilncinde olmalıyız.

 

Onları sevdiğimiz kadar yaşama haklarına da saygı duymalıyız.
Koruyun, sevin ve haklarına saygı duyun. Hayvanları Koruma ve Sevme Günü kutlu olsun.
Bize emanet olan hayvan dostlarımız için kapımızın önüne bir kap yemek ve su koymayı unutmayalım.
Hayvanların doğal yaşam alanlarını yakarak, yıkarak yada kirleterek bozmadığımız, suni müdahalelerle doğal dengeyi bozmadığımız, tüm canlılarla uyum içinde yaşadığımız bir dünya dileğiyle...

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.