SON DAKİKA
Hava Durumu

Sevgi (22.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 22.03.2022 09:00

 Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik gösterir.

Sevgi kavramı insanların bakış açısına göre değişiklik gösterir. Bazıları için dünyanın en güzel duygusudur sevgi, bazıları için aşk, bazıları içinse yaşama tutunma sebebidir sevgi. Sözlüklere baktığınız zaman sevgi; ilgi göstermeye yönelten duygu olarak tanımlanır. Belirli bir kalıbı yoktur sevginin, çünkü aklınıza bile gelemeyecek kadar anlamı barındırır sevgi kavramı. Benim için sevgi aşktır, hoşgörüdür, merhamettir. İnsanlar ilişkilerini yürütürken hep sevmekten bahsederler. Hata yapsalarda sevgiden yaptıklarını düşünürler. Evet belki zaman zaman sevgi bizlere hata yaptırır ama bunun arkasına sığınmak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

 

İlişkilerde emek yoksa sevgi ifadesiz kalır hoşgörü yoksa duygular ifadesiz kalır bana göre. Hepsi bir bütündür aslında. Bilip anlamadan sevgi gerçekleşmez. Ancak bilinen sevilir. Sevgi, cansızların değil, canlı ve anlayışlı olanların özelliğidir. İnsanın anladığı, zevk ve rahatlık duyduğu her şey, sevimli; acı duyduğu, nefret ettiği her şey sevimsizdir. Zevk alınan her şeyin, zevk alan için sevimli olması, gönlün ona meyletmesi demektir. Her duyu, ancak anladığı şeyden zevk alır, ona meyleder, onu sever. Mesela gözün zevki, görüp hoşlandığı şeylerdir.

 

Sevgi, insanları birbirine yaklaştıran ve içsel olarak bağlayan doğal bir ruhsal eğilim, etkin bir güçtür. Güven, dostluk, bağlanma, sempati, şefkat gibi duygu ve eğilimlerin temelinde de sevginin büyük katkısı vardır. Sevginin zıddı nefrettir. Nefret; bir kimseye karşı duyulan kin, öfke, düşmanlık, kıskançlık gibi duygu ve eğilimlerden oluşur. Nefret, bir sevgisizlik durumu olup kişileri birbirinden koparan ve uzaklaştıran bir etkiye sahiptir. Umarım hep sevelim ve sevilelim...

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.