SON DAKİKA
Hava Durumu

Saygı duymak

Yazının Giriş Tarihi: 24.11.2022 09:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 09:25

Saygı nedir öncelikle saygı diğer kimselere, doğaya, hayvanlara özenli ve ölçülü davranmaktır. Kendine saygısı olan, insanlara ölçülü, seviyeli ve kibar davranır. Ön yargılı ve yargılayıcı değildir. Saygı aynı zamanda empatidir. Yargılamadan, karşıdakinin penceresinden bakarak, hayatı ve içindekileri anlamaya, dinlemeye, özenle, dikkatle olum-lamaya çalışmak, anlaşılır ve tutarlı olmaktır. Günümüzde maalesef saygı dediğimiz davranış tutumu gittikçe azalmaya başladı insanlar birbirlerini anlayamaz saygı duyamaz hale geldiler. Bu oldukça üzücü bir durum bence.

Saygı, karşındaki insanın varlığını olduğu gibi kabullenmek ve onun düşüncelerini, dinlenmeye değer olduğunu ona hissettirmektir… İnsanları dinlemek, farklı olanı anlamaya çalışmak, onu yargılamamak saygılı ve erdemli bir davranıştır. İnsanın sevmediği biri veya rakibi bile olsa, insanların birbirlerinin düşüncelerine, inançlarına, ibadetlerine, adetlerine, gelenek ve göreneklerine, yaşam tarzlarına, fikirlerine… saygı göstermek insanı yüceltir, toplumsal barışı sağlar.

Saygıyı ve sevgiyi insanlar çocuk yaşta ailede öğrenir. Büyüdükçe de geliştirir, bu yüzden çocukların eğitimi ailede başlar. Ailede çocuğa, insanlara karşı sevgi ve saygı duyması öğretilirse, bu çocuk hayatı boyunca insanlara sevgi ve saygı duyar. Ailede çocuğa sevgi ve saygı ile ilgili eğitim verilmediyse bu çocuk hiçbir zaman insanlara sevgi ve saygı duymaz.

Anne ve baba davranışları ile çocuklara örnek olmalıdır. Çocuklar anne ve babanın sözlerine değil, davranışlarına bakarlar. Çocuklara, anne ve babaya, aile büyüklerine, yaşlılara, dayı, amca, hala ve teyze gibi akrabalara karşı nasıl davranması gerektiği, nasıl saygı göstermesi gerektiği, nerede nasıl oturması, nasıl konuşması, nasıl yemek yemesi gerektiği … gibi görgü kuralları öğretilmelidir.

Saygı insana gösterilmekle beraber kendine , çevreye , hayvanlara, tüm canlılara, sahip olunan nimetlere… saygı gösterilmelidir.

Bütün insanlar annelerinden hür ve eşit olarak doğarlar. Hiçbir kimsenin bir başkasına üstünlüğü yoktur. İnsanlar farklı inanç, düşünce ve fikirlere sahip olabilirler. Farklılıklar toplumun zenginliği olarak kabul edilmelidir.

İnsanların inançlarına, fikirlerine, düşüncelerine, yaşam tarzlarına saygı gösterilmesi toplumdaki huzur ve mutluluğu artırır. Kavga ortamlarının oluşmasını engeller. İnsanlar davranışlarından dolayı ayıplanmamalıdır. Farklılıklara saygı toplumsal barışı sağlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.