SON DAKİKA
Hava Durumu

Sabır taşı (26.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 26.07.2022 09:27
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.07.2022 09:27

Eskilerde sabır taşı dediğimiz bir şey varmış minicik bir taşmış belki duymuşsunuzdur. Bu taşa dert anlattıkça şişermiş ve en sonunda patlarmış. Geçtiğimiz günlerde sabırla ilgili bi masal dinledin çok sevdiğim bir anlatıcıdan aslında birçok insanın bildiği bir masaldır belki Necip Fazıl Kısakürek’in bir hikayesi biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde yaşayan genç ve güzel bir kız varmış bir gece rüyasına giren büyük bir kuş ona;

Ülkedeki yakışıklı şehzadenin başında kırk gün, kırk gece hiç ayrılmadan beklerse eğer hayallerinin gerçekleşeceği söylenir. Fakat sarayın içine hiç bakamayacak surette.

Genç kız bu rüyayı neden gördüğünü bilmiyordu. Yorgun olduğu bir gece, derin bir uykudayken, yatağından bir kuş tarafından alınan kız sarayın penceresinden şehzadenin odasına bırakılır.

Sabah uyanan kız şaşkınlıkla etrafına bakınır. Rüyasında gördüğü şehzadenin odasındaydı. O rüyayı sebepsiz bir yere görmediğini düşünen kız kırk gün kırk gece şehzaden başında beklemeye başlar. Kırkıncı günün sonunda o kadar çok merak ederki sarayı kötü niyetli bir cariyeyi iyi biri zannederek kısa bir süreliğine şehzadenin yanından bırakıp ayrılır ve saraya bakmaya gider. İçinde kendini kayebeder ve saatlerce o ihtişamlı sarayı izler. Saatin dolduğunu kırkıncı günün bittiğini farkedince koşarak cariyenin yanına gider fakat şehzade uyanmıştır ve başında bekleyen cariyenin onu kırk gündür beklediğini zanneder.

Şehzadeye kırk gündür başında bekleyenin kendisi olduğunu söyleyen cariye ile evlenir. Cariye iyi niyetli kıza çok kötülük yapmaya başlar.

Bir gün hacca giden şehzadeden sabır taşı isteyen güzel kız, şehzadenin kendisine getirdiği sabır taşına içini dökünce sabır taşı büyüyüp çatlar. bu arada kızın konuşmalarına şahit olan şehzade cariyeyi cezalandırmaya karar vererek iyi niyetli kızla evlenir.

Bu masal beni oldukça etkilemesinin sebebi sabrın ne kadar önemli olduğu aslında. Genç kız biraz daha sabretseydi hakettiğini alacaktı fakat sabırsızlığın emanete ihanetin sonucu onun için oldukça kötü oldu.

Hayatlarımızı zaman yönetir; onun içine doğar, onunla yaşar, onda ölürüz.  Ne ki  hayatta her zaman istediğimizi alamayız. Sabır işte bunu öğrenmektir. Beklemeyi bilmelisin. Beklemeyi bilirsen, güzellikler seni bulacaktır. Oysa çağımızda keyif almadan geçirdiğimiz her anı kayıp sayıyor, çabuk tatmin ve keyfi vazgeçilmez buluyoruz. Hayal kırıklığı her yerde, zira tahammül eşiğimiz çok düşük. Kolayca inciniyor ve incitiyoruz. Duygusal dürtülerimiz yolunda gitmeyen bir şeyi çöpe atarak onun yerine yenisini koymayı öneriyor bize. Aslında sabretmeyi bilsek hayatımızda kim bilir neler değişecek nasıl güzelliklerle karşılaşacağız bilmiyoruz.

Sabırlı olmak için ne yapmalıyız peki?

Sabırsız ve boğulmuş hissediyorsanız, ‘Vaktim var, her şeyin bir anda olması gerekmiyor, diğer insanlar ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar, ben de elimden gelenin en iyisini yapıyorum” diye içinizden tekrarlamayı deneyin. Bu pozitif konuşmalar sırasında duygularınızın ve sizi sıkan durumun geçiciliğinin de farkında olmalısınız. Unutmayın, hemen o anda bir çözüm bulmak zorunda değilsiniz, kendinizi sakinleştirmek her zaman ilk adımınız olmalı.

Derin ilişkilerin, sevginin, anlamın ve amacın her şeyden önce geldiğini ve hayatı yaşamaya değer kıldığını unutmayın.  Mesela  Bir postane sırasında beklerken kendinize bunu söyleyin ve dünyadaki sınırlı zamanınızın ne kadar değerli olduğunu ve bu detaylara o kadar takılmamak gerektiğini anlamaya çalışın.

 Belki de hayatımızda sırf sabırsızlığımız yüzünden çok şey kaybediyoruz. Bu yüzden sabretmeli bize emanet edilenlere sahip çıkmalıyız sonuçları her zaman güzel olacaktır. Yazıma son verirken yine Necip Fazıl Kısakürek’ten bir alıntı yapmak istiyorum.

İstikrarlı olunuz, sabrediniz  ve mutlaka ve mutlaka emanete sahip çıkınız ve asla muhteris olmayınız aziz dostlar. Biliniz ki bekleyin görecektir duranlar yürüyeni! Sabredin, gelecektir solmaz, pörsümez yeni.

Sağlıkla kalın…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.