SON DAKİKA
Hava Durumu

Peki Zeki Müren de bizi görecek mi? (23.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 23.07.2022 10:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.07.2022 10:50

Klasik Türk Müziğinin en büyük isimlerinden biri kabul edilen Zeki Müren,6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir.

1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun düzenlemiş olduğu yarışmaya katılıp 186 kişi içerinde birinci olorak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir1951 yılında TRT İstanbul Radyosunda ilk konseri vermiştir.

O yıllarda Anadolu’da en çok dinlenen radyo Trt Ankara Radyosu idi.Trt İstanbul Radyosu ise Anadolu’da peki iyi çekmiyordu.Aynı hafta klarnet sanatçısı olan Sükrü Tumar Zeki Müren’i Yeşilköy’deki plak fabrikasına götürerek kendi bestesi olan ”Muhabbet Kuşu” şarkısını plağa doldurttu.Bu plak sayesinde Zeki Müren Anadolu’da tanınmaya başlandı.

Zeki Müren başarılı bir konser ve yapmış olduğu plağın ardından düzenli olarak radyolarda çıkmaya devam etti.Bu yapmış olduğu radyo programları 15 sene sürdü.

Zeki Müren ilk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde vermiştir.Konserlerinde ve televizyon programlarında kendi tasarlamış olduğu elbiseleri giymeyi tercih etmiştir.

Maksi Gazino Sahnesinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile sahne almıştır.Ayrıca 1976 yılında Londra’da bulunan Royal Albert Hall ‘de sahne alan ilk Türk Sanatçı unvanına sahiptir.

Zeki Müre’e ait 600’ü aşkın taş plak ve kaset vardır.300’e yakın bestesi bulunan Zeki Müren’in Şimdi Uzaklardasın,Manolyam,Bir Demet Yasemen,Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin,Elet Birgün Buluşacağız gibi şarkıları en çok beğenilen şarkıların başında gelmektedir.

24 Eylül 1996 yılında 64 yaşında iken geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle İzmir’de hayatını kaybetmiştir. Mezarı Bursa’da bulunan Emir Sultan Mezarlığında yer almaktadır.

Alıverin bağlamamı çalayım

Çalayım da zarı zarı ağlayım

Bir mendil ver gözyaşımı sileyim

Ağlaya ağlaya gözlerime kan doldu

Siyah da zülfün penbe yanak üstüne bend oldu

Kahve olsam dolaplarda kavrulsam

Toz duman olsam dağ başında savrulsam

Kemer olsam yar beline sarılsam

Ağlaya ağlaya gözlerime kan doldu

Siyah da zülfün penbe yanak üstüne bend oldu

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.