SON DAKİKA
Hava Durumu

Paranormal Nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 29.08.2022 10:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 10:15

Bilinmeyen, açıklanamayan olaylar insanoğlunun ilk var oluşundan itibaren dikkatini çekmiştir. Çünkü insanlar görebildikleri olayları değil; göremediklerini hep merak ederler, sorgulama ihtiyacı, bilme ihtiyacı hissederler. Net olarak açıklanamayan, herkes tarafından görülemeyen bilinemeyen olaylar her zaman dikkatleri üzerine toplar. Paranormal kelimesi, günümüzde sıklıkla rastladığımız bir kelime olup sık sık film, dizi ve kitaplarda karşılaştığımız bir kelimedir. Para eki Yunanca bir kelime olup “ötesi” anlamına gelmektedir. Para ve normal kelimelerini birleştirdiğimizde ise “normal ötesi, normal dışı” anlamlarını elde ederiz. Bilimin henüz açıklayamadığı, kanıtlayamadığı olayları konu alan esrarengiz, tuhaf, gizemli olaylar paranormal olaylar olarak adlandırılmaktadır. Paranormal terimi, ilk olarak İngiliz psişik araştırmacı Walter Whately Carington tarafından kullanılmıştır. Carington, bilimin açıklayamadığı olaylar için bu terimi kullanmıştır.

Hangi Olayları Paranormal Olarak Nitelendirebiliriz?

Normal dışı olarak görülen, günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaşmadığımız ama varlığını duyduğumuz olayları paranormal olarak adlandırmamız yanlış olmayacaktır. Paranormal hikâyeleri insanlar, daha çok arkadaşlarını korkutmak amacıyla geceleri anlatmayı tercih ederler. Bu olayların bir kanıtlanabilirliği henüz yoktur. Fakat birçok insanın aynı olayları anlatması, inandırıcılığını arttırmakta insanları şüpheye düşürmektedir. Paranormal olayların ortak noktaları, çoğunlukla bedensiz varlıkların (ölmüş insanların ruhları, cinler) da olayın içinde olmasıdır. Günümüz teknolojisinde henüz bedensiz varlıkların, varlığını kanıtlayabilen bir cihaz veya teknolojik alet mevcut değildir. Astral seyahat, Lucid Dream, Durugörü, Önsezi, Telepati, Prekognisyon konuları da paranormal olayların içinde sayabiliriz.

 

Paranormal Sesleri Duymanızı Sağlayacak Cihaz: EVP

Paranormal olayların günümüzde kanıtlanabilmesi için yeterli teknolojiye sahip olmadığımızı söylemiştik. Lakin Electronic Voice Phenomena kısaca EVP ile ruhsal sesleri duymak mümkündür. Bu cihaz ilk olarak 1959 yılında İsveçli bir film yapımcısı tarafından Friedrich Juergenson teyp ile kaydettiği sesler de ortaya çıkmıştır. Kaydettiği sesler ayrıştırıldığında kısa, cılız farklı insan sesleri duyulmuştur. Fakat bu seslerin nereden geldiği ve nasıl oluştuğu bilinmemektedir. EVP cihazının tarihi aslında daha da eskidir. Büyük mucit Edison da uygun frekanslar yakalanabilirse ruhların, ölülerin seslerinin duyulabileceğine dair çalışmaları, hipotezleri söz konusudur. Günümüzde EVP halen kullanılmakta ve bilim adamları tarafından geliştirilmeye çalışılmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.