SON DAKİKA
Hava Durumu

Papalagi (24.05.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2022 09:35

 Papalagi'nin yasası ve sistemi, Afrikalının saf doğallığı ve olabildiğince yontulmamışlığı karşısında büyük tehlike arz ediyor. Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü dalan anlamına gelir. Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.

Erich Scheurmann, 24 Kasım 1878 yılında Hamburg, Almanya'da doğmuştur. Çocukluk dönemi ve tahsil hayatı resimler çizerek geçmiştir. Göğü delen adam kitabı kendisine aittir. Kitap İnsana farklı bir pencereden bakmayı sağlıyor adeta. Kabile şefi Tuivaii sömürge için adaya gelenlerin kuruduğu misyoner okulunda eğitim almış bir yerlidir. Avrupa’yı ve anlatılanları merak etmiş ve Avrupa’yı gezme ve gözlemleme fırsatı da bulmuştur. Gördüklerini, kendine anlatılanlar ve öz yaşamındaki değerlerle kıyaslayarak eleştirel bir pencereden halkına mektup şeklinde hitap ederek notlar almıştır.

Göğü Delen Adam ismi geçmeyen, medeniyet denilen yaşantının zehirlerinden etkilenmemiş, doğal hayatın parçası ve kendisi olan yerli halk eserin kahraman kitlesidir. Tuavii’nin gözünden “Papalagi”nin yani Batılı insan’ın hayat biçimi, felsefesi, dünyaperestliği eleştiriliyor kitap. Okudukça sizi içine çeken bir yapı bence. Zaman Papalagi’yi hep mutsuz eder. Hiç zamanı yoktur. “Oysa onun uğruna dünyanın patırtısını çıkarır. Zamanı böler; her bölümün adı vardır. Saniye, dakika, saat. Büyük ve ağır zaman makineleri vardır. Bunlar ya kulübelerin içinde dururlar ya da en yüksek evlerin çatılarına asılırlar. Avrupa kentlerinde zamanın bir bölümü geçti mi bir uğultu, bir gürültü kaplar ortalığı”  Tuvaiinin ömrü bir ay hilal-dolunay dönemi olarak yaşaması zamanı büyütüyor. Kitap oldukça akıcı anlaşılır ve sürükleyici. Okunmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.