SON DAKİKA
Hava Durumu

Mutluluk nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 28.10.2022 09:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.10.2022 09:48

İnsan yaşamında hep mutlu olmayı hedeflemiştir peki mutlu olabilmiş midir? Asıl mutluluk dediğimiz şey nedir tam olarak ?

Mutluluk kavramı şimdiye kadar psikoloji, felsefe, sosyoloji, biyoloji, sanat, edebiyat, din gibi birçok alanda açıklanmaya çalışılmıştır.

Mutluluğu anlamak ve mutluluğu bulmak sadece filozoflara özgü değil mutluluk duygusunu bilen her insanın, gitmekte olduğu, çabaladığı bir yoldur.

Her insanı mutlu eden şeyler diğerine göre farklılık gösterir. Bu da mutluluk kavramın çok farklı şekillerde tanımlanmasına olanak tanımıştır. Kimilerinin ömrü boyunca aradığı ve kimilerinin hayat telaşından aramaya bile fırsat bulamadığı mutluluk.

Aristoteles'e göre ise mutluluk ile erdem aynı anlama gelen iki kavramdır. Mutluluğu ''iyi yaşamak'' ilkesi üzerinden tanımlayan Aristoteles'e göre, kişi ancak erdemli bir yaşam sürerse tam anlamıyla mutlu olabilir.

Mutlu olmak için önce mutluluğun önündeki engelleri kaldırmak için kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz lazım. Buna hayatınız da dahil. Kimileri için geçmişiyle barışmak epey zor olabilir. Gerekirse profesyonel yardım almalı ve mutluluğu sizden iyice uzaklaştıran depresif duygu durumundan çıkmayı başarmalısınız. Nereden geldiğiniz değil kim olmayı seçtiğiniz önemli. Geçmişi çok ciddiye almamalı geleceğe ise aldanmamalısınız. Aslında elinizde var olan en gerçek an; şimdi.

Hayata iyi yönden bakmalısınız. Bu elbette pek tanıdık ve klişe olarak akıllarda yer etmiş bir öneri belki. Ama bence en önemli noktalardan biri. Burada amaç resmin bütününü görmek aynı zamanda kötü durumun da farkına varmak ama iyi olana odaklanmayı seçmek. Her olay için bunu yapamasak bile çoğu duruma uyarlamak bile sizi ıvır zıvır şeylere üzülmekten alı koyacaktır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.