SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Mutlu evlilikler (30.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 30.06.2022 09:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.06.2022 09:51

İnsanlar doğar, büyür, gelişir ve yaşamları sona erer. Hayat dediğimizde bu değil mi zaten? Hayatımızın da oluşmuş bazı kuralları vardır aslında bu süreçte. Yaşarken çalışırız para kazanırız, evleniriz yuva kurarız. Aslında bu bi kural değil tabi ki tercih meselesi ama evlenmemiş birisine neden evlenmiyorsun sorusunu sorma haddini buluruz kendimizde. Çünkü bu bize atfedilmiş bi kuraldan farksızdır. Her ne kadar tercihlerimiz doğrultusunda karar veriyor olsak da belli bir yaştan sonra istemsizce bu yola girmiş çok insan var. Sevmek, saygı duyulmak ilgi görmek güzel şeyler bunları bi yuvaya taşımakta aynı zaman da çok güzel. Fakat evliliğin ne kadar ciddi bir mesele ve sorumluluk olduğunun bilinciyle yaklaşmak çok önemli diye düşünüyorum. Evlilik insanların anlaşılmak ve önemsenmek için bir araya geldikleri, birbirlerini var edebildikleri sürece ve o ilişkide, kendi varoluşlarını yaşatabildikleri sürece keyifli ve mutlu olarak sürdürülebilen bir kurum. Aynı zamanda insanın yarına kalmak için de ortaya koyduğu bir kurum. Dolayısıyla evliliğin en temelinde anlaşılmak, önemsenmek, birine ait olmak, sevgi ihtiyacı, kabul görme ihtiyacı, başkası tarafında merak edilme, sevilme, önemsenme gibi ihtiyaçların karşılanması var.

Evlilik bir toplumda sağlıklı ailelerin oluşması için gerekli olan en temel birliktelik biçimidir. Bir zamanlar birbirini tanımayan iki insan, evlenerek bir aile oluşturmaya karar verir. Bundan dolayı evlenmek ne kadar mutluluk verici olsa da bazen bir o kadar da zordur. Çünkü dediğimiz gibi iki farklı insan, çok önemli ve kutsal bir birliktelik oluştururlar. Hayatlarını sonuna kadar birbirine adar ve sadakat sözü verirler.  Çevrenizde illaki görmüşsünüzdür hem mutlu evlilikler hem de mutsuz evlilikler. Peki evlilikte mutluluğun, anlaşmanın en büyük sırrı sizce nedir? Aşkın ömrüne süre biçiliyor, evliliğin aşkı öldürdüğü, hayatı monotonlaştırdığı iddia ediliyor. Aslında bunların tümü bizim kendi elimizde değil mi? Bence bizim elimizde evet ilişkilerde küçük tartışmalar tatlı atışmalar olmalı fakat saygı çerçevesini aşmadığınız sürece aşkın ömründe uzun olur diye düşünüyorum böylelikle de evliliklerin de ömrü uzuyor. Evlilik öncesi flört ve nişanlılık gibi süreçler ne kadar sürmüş olursa olsun önemli olan bu süreçte eşinizi ne kadar iyi tanıdığınızdır. Tabii insanlar değişebilir, bazen kendimizi bile tanımakta zorlanırken bir başkasını tamamıyla nasıl tanıyacağınız konusunda endişeleriniz olabilir.

Bu noktada önemli olan gözlem yeteneğinizdir. Eşiniz hangi koşullarda nasıl tepki veriyor? Herhangi bir sorunla karşılaştığında neler düşünüyor? Bu zorluklarla nasıl başa çıkmaya çalışıyor? Ona neler keyif veriyor? Bu gibi soruların yanıtlarını alacak şekilde partnerinizi gözlemlediğinizde, bir süre sonra “onun gibi” düşünmeye başlayacak, onun nasıl hissettiğini ona sormadan bilebileceksiniz.

Aslında burda temelde yatan da birbirini anlamaktan geçiyor. Birbirini anlamayan, empati kuramayan çifteler daha fazla tartışıyor ve artık ilişkide soğukluklar başlıyor böyleylikle de aşkın taze kalması zorlaşıyor. Temelde anlaşmak ve anlaşılmak yatıyor uzun evliliklerin sırlarında. Evlilikte huzuru yakalamanın bir yolu da evlendikten sonra hayatınızda büyük değişiklikler olacağı beklentisine girmemektir. Evet hayatlarınız birleştiriyorsunuz. Ama bu yeni bir hayata sahip olacağınız anlamına gelmiyor. Aileniz, sevdikleriniz, sorunlarınız, zevkleriniz, hepsi sizinle olmaya devam edecek. Sadece bunlara “en sevdiğiniz” ile birleştiriyor olacaksınız. Buda bize daha fazla mutluluk verecek ve sizler evliliklerinizde doğru yolda emin adımlarla ilerleyceksiniz. Evlilikte sorunlar nasıl çözülür sorusunun yanıtını ararken tüm çevreni yaşadığın sorunlardan haberdar etmenize gerek yok. Çünkü sorunlara karşı her insanın vereceği tepki farklı olur. Bu nedenle çevrenizden alacağınız tavsiyelere göre ilişkinizi yönlendirmek, daha büyük sorunlara yol açabilir. Hatta bu, sizin hayatınızı başkalarının yaşaması anlamına gelir. Sorunlarınızı eşinizle beraber aşmakta çiftlerin birbibirini daha iyi anlamasını sağlayabilir. Mutlu evliliğin tek bir sırrı yoktur aslında. Sır da sizdedir. Karşı tarafı anlayın o da  sizi anlasın anlamak demek anlaşmak demek. Saygı duymak ve sevgiyi daha anlaşılır vermek demek. Böylelikle daha mutlu bir evlilik sizi bekleyecektir.