SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıymet bilmek (02.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2022 10:33

Elimizdekilerin değerini hiçbir zaman bizimken bilemeyiz. Bu durum bence oldukça can sıkıcı. Kıymet bilmek, bugün kaybetmeden değerini anlayabilmek. En sevdiklerimizi en kolay incitiriz oysa. Nasıl olsa yanımızdadırlar. Her ne yaparsak yapalım bizimle kalacaklarına inanırız. Nasıl olsa sevgili ailemizdirler, eşimizdirler, arkadaşımızdırlar. Kızmazlar, kızsalar da affedeceklerdir. Gitmeyecek olanlardır. Hayatları boyunca kızılmayı kabullenmişlerdir. Saygısızlık etsekte, kalplerini kırsakta, üzsekte özür dilemişizdir ve hemen geçmiştir. O kadar kolay olur ki bazen nasıl olsa daha önce kötü sözlerimize tepki göstermemişlerdir. Her seferinde daha kolay oluverir kırmak, üzmek, incitmek.. Nasıl olsa toplamak bundan daha kolay olurvermiştir. Alışmışlık mı bu tam olarak nedir. Kalp kırmak ne kadar kolaysa gönül almakta o kadar kolay ve basit gelir bizlere. Ama bir süre sonra olmayacak diye düşünmeyiz şimdi yanımıdakileri. Özür dileyiveririz ve herşey yoluna girmiş gibi bakarız. Ve tekrarlarız, tekrarlarız. Peki nereye kadar tekrarlarız. İşte hayatlarımızdan gidene kadar böyle sürer giderler ve biz artık kaybetmiş oluruz. Sevdiklerimizi sevenlerimizi…'Kıymet bilmek, kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılmaktır.' demiş Mevlana Celalettini Rumi…Zamanın, ailemizin, sağlığımızın, doğanın, kendimizin ve sevdiklerimizin yeterince kıymetini bilmek bizleri yaşam içinde daha tatminkâr ve huzurlu kılacaktır. Modern dünyada kıymet bilen insanlara daha fazla sayıda ihtiyacımız var. Kıymet bilmek, hak ve hakkaniyeti de beraberinde getirir. Bir insanın, bir hatıranın, bir eşyanın kıymetini bilmek için vefalı olmayı sağlar. Carl Gustav Jung 'Kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur, içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder' demiştir. Yapılan iyiliklerin, güzelliklerin unutulmaması, yok sayılmaması insanı değerli hissettirir. Kıymet bilmek, o kaybedemeyeceklerimizi her daim hatırlamaktan geçer. Birine sesimiz yükseldiğinde bile bu gerçeği hatırlamak bizi yatıştırabilir.

Kıymet bilmek, kendini bilmektir. Kendimize değer vermek önemlidir. Bugün yanımızdakilerin kıymetini bilmezsek ilerde üzülürüz. Kıymet bilmek bir erdemdir bir zerafettir aslında. Bizler gerçekten elimzdekilerin, yanımızdakilerin kıymetini biliyor muyuz. Değerini bilmek kavramı aslında göreceli bir durum olsa da başkasına değer vermek tamamen kendimize verdiğimiz değerden geçiyor diye düşünüyorum ben.Öncelikller kendimize değer vermiyosak başkasına değer vermemizde mümkün olmuyor. Kendimize sonsuz bir saygı duymuyorsak başkasına da malesef duyamıyoruz. O yüzden önce kendimizi sevmeli, değer vermeli ve saygı duymalıyız ki sonra diğer insanlara bunu gösterebilelim. Ben artık bu olaya şu taraftan bakıyorum. Ailem yanımdaysa oldukça iyi vakit geçirmeye çalışıyorum çünkü yanımda olmadıklarında ya da ben yanında olmadığımda her hangi kötü bir durum yaşandığın da pişman olmamak için. Keşke daha fazla vakit geçirseydim dememek için.

 

Sevdiklerinizin kıymetini bilin, bilin ki daha sağlıklı ve mutlu bir yaşamınız olsun. Umarım hayatlarınızda sizlerin de kıymetini bilen sizlere değer veren insanlar girer hayatlarınıza..

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.