SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kitap okuma alışkanlığı (06.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 06.07.2022 11:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.07.2022 11:37

Çocukluktan bu yana kitap okumamız gerektiğini hepimiz biliriz. Gerek dilimizin gelişmesi için gerekse beynimizin gelişimi için kitap okumak çocuk yaşta çok önemlidir. Ülkemizde maalesef kitap okuma oranı oldukça düşük. Peki kitap okuma alışkanlığını nasıl elde edebiliriz. Çoğu kişi “hobi” olarak değerlendirse de aslında kitap okumak bundan çok daha fazlası! Kendinizi geliştirmek ve hayata farklı bir şekilde bakabilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç… Hatta çoğu ünlü girişimciye göre başarının sırlarından biri! Kitap okuma alışkanlığını kazanmanıza yardımcı olacak önerileri sıralamadan önce kitap okumanın faydalarına göz atalım.

Okumak, yeni kelimeler öğrenmenize yani kelime haznenizin gelişmesine yardımcı olur.

Bir olaya farklı bakış açıları ile yaklaşmanıza ve bu sayede problem çözme konusunda daha başarılı olmanıza katkı sağlar.

Farklı hayatları, görüşleri tanımanızı sağlar; empati yeteneğinizi güçlendirir.

Kitap okumak, sabır ve odaklanma gerektiren bir eylemdir. Kitap okuma alışkanlığı kazandıktan sonra bir soruna ya da konuya odaklanma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

Bilgi birikiminiz artar, kendinizi geliştirirsiniz.

Stres seviyenizin düşmesini ve rahatlamanızı sağlar.

Ufuk açıcı bilgilere erişmek ve farklı hayatlara dair tecrübeler edinmek için harika fırsatlar sunan kitaplar, günlük yaşantımızda önemli bir yer tutuyor. Kişisel gelişimin önemli bir parçasını oluşturan kitaplar, çok küçük yaşlardan itibaren hayatımızda yer almaya başlıyor. Henüz okuma–yazma bilmeden kitaplarla tanışan ve okul çağı boyunca okuma alışkanlığını sürdüren çocuklar, yetişkinlik döneminde de hem keyifli zaman geçirmek hem de yeni bilgiler öğrenmek için kitapların gücünden faydalanıyor. Kitap okuma alışkanlığı; okumayı arada bir yapılan bir aktivite ya da boş zaman geçirme aracından ziyade, bir hayat felsefesi haline getirme durumu durumu olarak tanımlanabilir. Kitap okuma alışkanlığı, bir sürecin sonucunda elde edilir.  Bu alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren, aile ve çevrenin yardımıyla edinmek önemlidir Okuma alışkanlığını sonradan kazanmak da mümkündür; bu alışkanlığın size sunacağı faydaları göz önünde bulundurmak, süreci kolaylaştıracaktır. Bazı insanlar için çok sayfalı, kalın kitaplar göz korkutucu olabilir. Bu durumda işe ince ve akıcı kitaplar ile başlayabilirsiniz; örneğin öykü kitapları iyi bir seçenek olabilir.

Bu kitapları kolaylıkla yanınızda taşıyabilir, toplu taşıma araçlarıyla yaptığınız yolculuklar sırasında veya öğle arasında kitap okumak için zaman yaratabilirsiniz. 

Her gün e az 5 sayfa kitap okumak aslında yavaş yavaş kitap okuma alışkanlığını da beraberin de getirecektir. Günlük hayatta planlamalar yapmayı seviyorsanız ve belirli rutinleriniz varsa, kitap okuma alışkanlığı edinmeniz daha kolay olacaktır. Örneğin haftalık iş planlaması yapıyorsanız, spora gittiğiniz günler ya da hafta boyunca izleyeceğiniz filmler belliyse, planlarınızın arasına eklemek üzere kitap okuma saatleri belirleyebilir ya da okuyacağınız sayfa sayısını önceden kararlaştırabilirsiniz. Hedefleri küçük tutup göz korkutmadan daha sonra yavaş yavaş büyütebilir ve kitap okuma alışkanlığını elde edebilirsiniz.