SON DAKİKA
Hava Durumu

Jale İnan

Yazının Giriş Tarihi: 28.09.2022 09:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 09:51

Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan 1914’te İstanbul’da doğmuştur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirmiştir. Babası, müzeci ve arkeolog Aziz Ogan, annesi Mesture Hanım'dır. Lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladı. Babasının mesleki gezilerine katılarak arkeoloji ile genç yaşta tanıştı. Antik dönem heykeltıraşlık sanatı üzerine çok önemli eserler verdi. Yayınladığı kitaplar Anadolu'nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girdi. Son yıllarını Parkinson hastalığı ile mücadele ederek geçirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın Arkeolog'u olma özelliğini taşır.

Tarih, medeniyet, kültür, araştırma, geliştirme bakımından öncü bir şahsiyet olmuştur. Portre heykelcilik, mozaik, portre alanlarında önemli arkeolojik çalışmalar yapmışlardır. Türkiye’de Bizans ve Roma heykelciliği alanında da yaptığı kültürel çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir. Jale İnan, medeniyet tarihçiliği ve arkeoloji alanlarında öncü çalışmalar yaparak ülkesine ve dünyaya önemli hizmetler sunmuştur. Öncü biri olarak örnek olmayı da başarmıştır.

İstanbul Üniversitesi'nde Klasik Arkeoloji Kürsüsü araştırmalarında rol oynadı.

Side müzesini kurmuştur.

Side'nin Perge kentinde arkeolojik kazılara katıldı.

Antalya müzesini büyümesine ve genişlemesine katkı sağladı.

Arkeoloji alanında bir çok kişiye örnek oldu.

 Kendisi oldukça başarılı olmasının yanı sıra, profesördür.

Arkeoloji eğitimini Almanya'da aldı.

Yaşamı boyunca arkeolojik kazılarda bulundu ve eserlerin onarımı için çaba sarfetti.

Eserleri;Antalya, Roma devri portreleri (1965), Roman and Early Byzantine portrait sculpture in Asia Minör (Küçük Asya’daki Roma ve erken Bizans portre hey¬kelciliği) [E. Rosenbaum ile, 1966], Römische und Früh byzantinische portrats plastik aus der Turkei (Türkiye’de Roma ve erken Bizans portre heykelciliği) [2 cilt, 1979).

Jale İnan 2001 yılında hayatını kaybetti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.