SON DAKİKA
Hava Durumu

İyi insan iyi toplum

Yazının Giriş Tarihi: 28.07.2022 07:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 07:02

İnsanlar doğarlar büyürler ve bu süreçte hep yeni şeyler öğrenirler. İyi doğmak ya da kötü doğmak diye bir şey yoktur bence. Herkes eşit şekilde doğar fakat hayatın getirdikleri onları iyi ya da kötü yapmaya iter. Hayatın değişimi insanında değişimi demektir aslında. Hepimiz zaman zaman “ben kimim?”, “yaşamın anlamı ve amacı nedir?”, “ben ne için yaşıyorum?” gibi soruları sormuşuzdur.

“Ben kimim?” sorusuna farkındalığında olarak cevap verebilen sağlıklı insandır.

Birçoğumuz bize yaşamın ve başkalarının verdiği rolleri oynamaktayız. İyi ana baba olma, iyi eş olma, iyi öğrenci olma, iyi meslek sahibi olma, ahlaklı olma, dindar olma gibi. Bu rollerin birçoğu da hep başkalarını mutlu etmeye yöneliktir.

İnsanlara kim olduğunu sorduğunuzda aldığınız cevap, yetiştiği kültürel ve sosyal bağlamlarına veya rollerine göre önce babayım, önce anneyim, önce Müslümanım, önce Türk’üm, önce doktorum, önce işçiyim gibi tanımlamalardır.

Tüm bunların ötesinde neyiz? Önce insanız. “Ben kimim?” sorusuna rolleri öne çıkararak verilen ben babanızın, ben annenizim, ben Türk’üm, ben müslümanım, ben devletim, ben polisim, ben askerim, ben zenginim, ben güçlüyüm yanıtları insan olmamızı ve yaşamımıza anlam kazandıran özümüzü geri plana atmaktadır.  Aslına  bakacak  olursak, insan  olmayı,   insan  olmanın  anlamını  ve “ ben  bir  insanım”  demenin  değerini  eğer  istemezsek,  hiç  kimse  öğretemez  bize.. Keşke  insan  olmak  esastan  tüm  güzellikleriyle  birlikte  bizlere  Yaratanın  eşsiz  armağanıdır  diyebilsek.. İyi insan olmak demek iyi bir toplum olmak demek aynı zamanda. Bizler ne kadar iyi insanlar olursak toplumumuz ve toplumun sağlığı da o kadar iyi olur. Bizimle aynı imkanlara sahip olamayan insanlara maddi manevi yardım edebilmek, bizden çok daha korumasız ve kötü yaşam şartlarına sahip canlılar olan hayvanları sevmek, korumak, asla incitmemek, hiçbir insanı gerek fiziksel özellikleri, gerek zekasal özellikleri gerekse engelleri yüzünden rencide etmemek, alay etmemek, farklı görmemek, bize hiçbir zararı olmayan bitkilere bilerek ve isteyerek zarar vermemek, kendi cinsine, karşı cinse, gerek kendi gerek çevredeki çocuklara asla zarar verici herhangi bir davranış ve sözde bulunmamak, bize verilen dünyamızı elimizden geldiğince korumaya çalışmak, bu konuda kendimize düşen görevleri yerine getirmek, bunlar toplumun iyi olmasından kaynaklanır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.