SON DAKİKA
Hava Durumu

İnsan

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2022 09:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 09:28

İnsanın hayatında vefa çok önemli. Vefa, “sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağlılığı” anlamına gelen bir kelimedir. Vefasız ise “vefası olmayan, sevgisi çabuk geçen, hakikatsiz, bivefa” anlamlarına gelir. Vefa kelimesinin yukarıdaki anlamına baktığımızda her insanda olması gereken güzelliktir. Vefalı insan güzel insandır. Vefa aslında sadece insanlar arasında geçerli olan bir kavram değildir. İnsana karşı, bitkilere, hayvanlara, eşyalara karşı vefa… Velhasıl canlı, cansız her varlığa sevgi duyulmalı, saygı duyulmalı, vefalı olunmalı. Vefa duygusu, temelde sevgi ve saygıdan beslenir. Vefa, bir kişilik özelliğidir. Fedakar insanlar vefalı insanlardır. Fedakar olmak ne demek?

Fedakarlık, adı üstünde kişinin kendi özünü öteki kişilere feda etmesi anlamına geliyor. Neleri feda eder fedakar insanlar diye düşünecek olursak, zamanını, parasını, vaktini, enerjisini, sınırlarını, yani kendine ait her şeyi feda edebilme potansiyeline sahiptir. Kendi ihtiyaçlarından çok diğer insanların ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlar.

Aslında niyeti çevresindeki insanları mutlu etmektir. Onların mutluluğundan beslenir. Yani karşıdakini mutlu ederek dolaylı yoldan kendini de mutlu eder.

Sevilme isteği yüzünden gösterilen aşırı fedakarlıklar her zaman istenilen sevilmeyle sonuçlanamıyor. Aşırı fedakar kişilerin çabaları çoğu zaman değersiz kılınıyor ve onlar emeklerinin karşılığını alamıyor ya da çok çok azıyla mükafatlandırılıyor. Bir süre sonra kişi bu durumu fark ediyor ve fedakarlık artık insana doyum vermekten, iyi hissettirmekten çıkıyor ve kişiye rahatsızlık, mutsuzluk vermeye başlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.