SON DAKİKA
Hava Durumu

İçinde ki huzur

Yazının Giriş Tarihi: 16.08.2022 10:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.08.2022 10:01

İç huzur dediğimiz şeyin insana belli bir yaştan sonra gelmesi konusunda ne düşünüyosunuz?

İç huzur; korku, endişe ve stresten uzak, zihinsel ve duygusal bir sakinlik halidir. İçiniz huzurluyken, zihniniz sakindir; mutluluk ve özgürlük duygusu yaşarsınız.

İç huzur aslında çoğu zaman deneyimlenen tanıdık bir duygudur. Eğlenceli bir film veya TV programı seyrederken, kitap okurken, sevdiğimiz insanlarla vakit geçirirken, sahilde yürürken ya da dinlenirken, derin uykudayken iç huzura ulaşabiliriz.

Geçmişte hepimiz iyi ya da kötü şeyler yaşamış olabiliriz. Eğer Bizler durmadan geçmişi tekrar tekrar düşünüyorsak, aklımız bugünkü yaşamak arzusundan tamamen uzaklaşır ve devamlı zihnimizin arka planında geçmişi düşünerek bizlerin huzursuz olmasını sağlar. Neden böyle yaptım? Neden böyle şeylere Maruz kaldım? neden bunları demedim? Eğer bu yaptıklarımızdan vicdan azabı duyuyorsak, bu bizlerin iyi birer insan olduğunu gösterir. Geçmişte kötü şeyler yapmış olmamız, bizleri kötü bir insan yapmaz. Önemli olan geçmişte yaşadığımız hatalarımızdan ders çıkarıp iyi bir insan olarak yola devam etmektir. Durmadan geçmişe gidersek, geçmişte yaşarsak hayatımız O noktada takılı kalır ve hiçbir şekilde ilerleyemeyiz. Kendi içimizde kendi kendimizi yer bitiririz. Geçmişte olan geçmişte kaldı.

Önemli olan iç huzurunuzu nasıl sağlayacak olduğunuzu da bilmeniz aslında bununla ilgili bi kaç önerim olacak. Olumsuz düşünen ve sizi olumsuz etkileyen insanlardan uzak durun. Öncelikle Olumsuz düşüncelerinin bilinçaltınıza işlemesine ve ruh halinizi etkilemesine izin vermeyin. Kin tutmayın, unutmayı ve affetmeyi öğrenin. Hastalıklı duyguları beslemek size zarar verir ve uykularınızı kaçırır. Başkalarını kıskanmayın. Kıskançlık, benlik saygınızın düşük olduğunu gösterir ve kendinizi diğer insanlardan daha aşağıda görürsünüz. Kıskançlık ve düşük benlik saygısı, iç huzurunuzu bozar. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin. Her gün kontrolümüz dışında gerçekleşen çok sayıda olumsuz durumla karşı karşıya kalırız. Bunları değiştirmemiz her zaman mümkün değildir. Bu yüzden değiştiremeyeceğiniz durumları kabul etmeyi öğrenin. Zihninizi odaklamayı öğrenin. Zihninizi odaklayabildiğinizde endişelerinizden kurtulabilir, olumsuz düşünmeyi bırakabilir ve zihninizin içinde dönüp duran konuşmaları azaltabilirsiniz. Bol bol egzersiz ve meditasyonlar yapın ya da sizi gerçekten rahatlattığına inanadığınız her hangi bir yöntemi tekrarlayın sık sık yapın. İnançlarınıza uygun olarak dua etmek ya da meditasyon yapmak size, kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir alan sunar. Bu alanda sakin ve huzurlu olabilir, kendinizi dinleyebilir, koşturmacadan ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Dua etmeyi veya meditasyonu düzenli hale getirirseniz, zihninizi daha hızlı rahatlatabilir ve iç huzurunuza daha kolay ulaşabilirsiniz. Her zaman şükür edeceğiniz şeyler vardır. Kendinizi çok sıkışmış hissettiğinizde şükrettiğiniz şeyleri not alacağınız bir defteriniz olsun. Bu defter ve şükran duyduğunuz şeyler sizin pozitif bakış açınızı güçlendirecektir. Araştırmalara göre şükran günlüğü tutmak kişinin odaklanmasını kolaylaştırmaktadır. Fiziksel olarak sağlığımızı korumamız için nasıl ki her gün besleniyorsak ruh sağlığımızı da korumak için ruhumuzu beslememiz gerekmektedir. İç huzurunuzu yeniden bulmanıza yarayacak bir diğer alışkanlık da kendinize zaman ayırmaktır. Gün içinde sadece kendiniz için ayırdığınız bir zamanınız olsun. Bu zaman aralığı, herhangi bir dış etken olmadan sadece kendi kendinize kaldığınız bir zaman aralığı olmalıdır.  Unutmayın herşeyden önemlisi sizin iç huzurunuz ve sağlığınız huzurunuz varsa sağlığınızda yerinde olacaktır. Huzurla kalın..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.