SON DAKİKA
Hava Durumu

Heykelcilik

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2022 09:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.11.2022 09:36

Heykeltıraş Luo Li Rong’un yarattığı bronz heykellerini bazen eteği uçuşan kadınlar bazen saçları rüzgarda savrulan heykeller yapıyor. Barok ve rönesans dönemi heykelcilik tekniklerini kullanarak gerçek insan boyutlarında heykeller yaratıyor Luo Li Rong. Heykellerine bakarken sanki etraflarında rüzgar varmışçasına görüntüler görüyoruz. O kadar gerçekçi görünüyor ki nasıl yaptığını hayretle izliyorsunuz. İnsan figürünün güzelliğini ve zarafetini betimleyen heykeller genellikle bronzla çalıştığı, kadınları hareket halinde tasvir ediyor Rong.En dikkat çekici özelliklerinden şiirsel nitelikler kazandırdığıdır.

Luo Li Rong, çocukluğundan beri heykelle ilgileniyor. Rönesans ve Barok dönemlerinde Avrupalı sanatçıların kullandığı figüratif heykel teknikleri üzerine bir tez sunarak çalışmalarına devam ediyor. Olağanüstü kadınlık duygusu, sanatçının güncel eserlerinde de bolca bulunabilir.

Barok ve rönesans döneminden bahsetmek istiyorum biraz sizlere. Sanat tarihinde, Avrupa ’daki Rönesans ve Maniyerist dönemi izleyen ve 1580 – 1750 yılları arasında gözlemlenen bir barok sanatı anlayışından söz edilir. Barok sanat anlayışı 16. yüzyılda İtalya’da doğmuştur. Barok sanatındaki üslup, klasiğin sağlam, açık ve kesin hatlı formların gevşemesi ve biçimlerin bir kompozisyon içinde erimesi ve kaynaşması olarak değerlendirilebilir. Klasiğin sakin ve durgun figürü ‘Barok‘ tarzında hareketlenmiş ve sessizlik gürültüye dönüşmüştür.

Barok dönem, daha kişisel konulara, acayip biçimlere, insanı şaşırtan ve etkilere önem verir. Barok sanatçılar özgün olanı, yeni ve modern olanı kendine konu edinirler.

Orta Çağda mimariye bağlı olarak gelişen heykel sanatı, Rönesansla birlikte daha çok bağımsız olarak ele alınmaya başlanmıştır.

Rönesansın etkisiyle insanın ön planda olması heykelcilikte de kendini göstermiştir. Anatomi bilgisini, eski çağ heykellerinin incelenmesini gerektirmiştir.İşte Rong’da bu dönemlerden esinlenerek harika eserler ortaya çıkarmıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.