SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatın içinden (10.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 10.03.2022 07:58

 İnsan nasıl doğar neden doğar var oluş amacı nedir insan hayatı boyunca kendinde biraz da olsa sorgular bunları. Bazen dediğiniz olmuyor mu dünyaya nasıl geldim nasıl var olduk, ne için yaşıyoruz dünya da ki amacımız ne diye? Ben şahsen soruyorum ara sıra bazen işin içinden çıkamadığımda ise kaçıyorum bunlardan. Düşünüyorum var oluş amacımız gerçekten nedir? İnsanın var oluş amacı hayatta kalarak büyümek ve gelişmek midir sadece. Peki öyleyse sonunda neden ölüyoruz? Mantıklı bir soru mu bilmiyorum ama cevabını hiç bulamadığımız bir soru ondan eminim. Bu sebepten var oluş amacımızın hayatta kalabilmek olduğuna inanıyorum çoğunlukla. 

Tüm canlılar hayata iki temel amaçla gelirler: Hayatta kalmak ve büyüyüp gelişmek.

İnsan doğası gereği diğer canlılardan farklıdır. Hayata geldiğinde amacı ve hangi yöne doğru büyüyüp gelişeceği belli değildir. Oysa kendi amacını belirleyen yegâne varlık insandır. Ne yöne doğru gelişeceğine, neler yapacağına insan kendi karar verir. Hayatını kendi şekillendirir. Bu, insanı diğer canlılardan ayıran en temel yeteneğidir.

Potansiyelinizi en üst seviyede kullanmak istiyorsanız ilk anda gördüklerinizi sorgulayın, sonucun arkasındaki nedenleri irdeleyin, görünen ile hakikat arasındaki farkı tespit etmeye çalışın. İlk defa duyduğunuz, gördüğünüz, hissettiğiniz şeyleri zihninizde sorgulayarak idrak etmeye gayret edin.

Bazı insanlar ise hayatları boyunca sadece duyduklarıyla ve gördükleriyle kendini ifade ederler. Ya da o şekilde hayatta kalmaya çalışırlar geliştirmek için asla direnmez ve çaba göstermezler bu da geri kalmış insan topluluğu oluşturur. O sebeple madem dünyaya geldik neden kendimiz için daha iyi ve doğru şekilde yaşama çaba göstermediğimizi düşündürüyor bu durum bana.

 

İnsan beyni fizyolojik olarak gelişimini 20-22 yaşlarında tamamlar. Beynin muhakeme yeteneği ergenlikte şekillenir. Bu nedenle muhakeme yeteneği çocukluk döneminde sınırlıdır. Çocuk, etrafındakiler ne derse onu yapar. Genelde anne ve babasının beynini kendininki gelişene kadar ödünç kullanır. Beyin gelişimini tamamlayana kadar insan hayattan tam olarak ne beklediğini hissetmekte zorlanır. Kendine söylenen mesleği istemeden seçebilir, sevmediği bir kişiyle evlenebilir, keyif almadığı bir ortamda çalışmak zorunda kalabilir. Bu da korkunç bir şey aslında düşündüğümüzde. Çünkü tam olarak ne istediğimizi ne hissettiğimizi bilmiyoruz o yaşlarda. Ama ne olursa olsun insanın kendini değiştirmesi, değişime ve gelişime açık olması kendi elinde. Bir şeylerin farkına vardıkları anda her şeyi daha kolay başarabilir ve üstesinden gelebilir. Kendi fikirleri özgün hayatları olabilir diye düşünüyorum. Evet belki zor ama yapılmayacak şeyler değil. Bu gibi durumlardan kurtulmak için aslında ilk önce yapmamız gereken hayatı tamamen kabul etmek. Gelişmemiz gerektiğini bilmek.  Daha sonra arzu ettiğiniz yaşantı ile bugün yaşadığınız arasındaki farkı tespit edip kendiniz olmaya özen göstermek. Unutmayın hayatınızın merkezine ne kadar severseniz sevin başkalarını koyarsanız potansiyelinizi gerçekleştiremezsiniz. Yani başkaları için yaşarken aslında onlara yeterince destek olamazsınız. Siz ne kadar kendiniz için yaşıyorsanız diğerlerine o kadar fazla yardım eder, destek olursunuz.  Kısaca amacınıza giden yolda kendinize öncelik tanıyın, hayatınızın merkezine kendinizi koyun; özne siz olun. Sonra geliştirin ve hayatı daha güzel yaşayın…

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.