SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayaller ve hedefler

Yazının Giriş Tarihi: 01.09.2022 09:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 09:47

İnsan hayal kurmayı hep sevmiştir. Hayal kurmadan hayatın geçmesi de bana kalırsa mümkün değildir. Küçükte olsa büyükte olsa bir şekilde hayal kurarız ve hayallerimizin gerçekleşmesi bizler için nimet gibidir. Bazen hayalellerimize ulaşmak sandığımız kadar kolay olmayabilir ancak onlardan vazgeçmezsek günün birinde bizim olabilir. Yaşam standartları iyi ya da kötü olsun, herkes daha iyisine ulaşmak için hayal kurar. Hayal kurmak, insanın kendini gerçekleştirmesi yolunda oldukça önemli bir aşama. “Hayal” bazı zamanlarda ayakları yere basmayan bir kelime gibi gelebilir. Bu nedenle hayal yerine “amaç” ya da “hedef” kelimelerini de kullanabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de amacınıza “Olursa ne güzel olur.” şeklinde yaklaşmaktansa hedefinize ulaşacağınıza en içten şekilde inanmanız. Ne kadar inanır ve gerekli adımları atarsanız amacınıza ulaşma konusunda o kadar başarılı olursunuz! Yani önce kendinize ve hayalinize inanın! Hayal ettiğiniz amaca ulaşmak için çalışırken bazen büyük hedefleri gerçekleştirmek zaman alabilir. Bu nedenle asıl amacınıza uygun ara amaçları da yol haritanıza koyup bu amaç listesini sürekli güncelleyerek motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Ne de olsa hayallere giden yolda motivasyon olmazsa olmaz.

Hayallerinizin peşinden giderken bazı zamanlarda motivasyonunuz düşebilir. Bunu istemezsiniz, değil mi? Dilerseniz yol haritanızda yer alan ara amaçların yanı sıra size hedefinizi ve hayaliniz gerçekleştiğinde yaşanacak değişimleri hatırlatacak şarkılar, fotoğraflar, kitaplar ve belgeselleri de plan aşamasında belirleyebilirsiniz. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz zamanda yardım alabileceğiniz bu ögeler sizi yeniden ayağa kaldıracak ve sadece hayal kurmaya devam etmenizi değil, bu hedeflere ulaşma konusunda da sizi cesaretlendirecektir.

Hiç kendinizi “Şimdiki aklım o zaman olsaydı, her şey farklı olurdu” derken yakaladınız mı? Bu yıl için planladığınız her şeyi tamamladınız mı? Hayatınızı gerçekten anlamlı kılacak olan şey nedir?

Birçoğumuz ebeveynlerimiz, sevgilimiz ya da arkadaşlarımız tarafından bizim için belirlenen hayallerin peşine düşüyoruz. İnsanları memnun etmekten hoşlanıyor ya da hayal kırıklığına uğratmaktan çekiniyor olabilirsiniz, ama sizin için en iyi olanı sizden başka kim bilebilir ki? Hayal kurmak bize farklı pencereler aralar, olanı değiştirme isteği uyandırır, bir çeşit hedef için yaşama enerjisi verir. Hayal kurmanın ilk amacı mutlu olmaktır. İkincisi ise bizi bir yerlere ulaştırma isteği. “Büyük hayaller kurun ve başarısızlık riskini göze alın.” Der

Hayal etmek beynimize de aslında oldukça iyi gelen aktivitelerden birisi. Dikkat ettiyseniz kafanızı sakinleştirmek için bir kaç dakika rahatlatmaya çalıştığınızda, geçmiş değil gelecek ile ilgili hesaplar başlar. Beyin eğer kendi haline bırakılıp, işlem yapmadığında, gelecek ile ilgili planlama programlanmış gibi. Hiç boş zamanı olmayan beyin, devamlı kendini canlı tutup, alt tarafta veri tabanını işliyor. Hafızanın kalıcılığını sağlayıp, veri tabanını sıkıştırıp, yeni alanlar açıyor. Gece rüyalarımız hafıza düzenlenmesi için gereklidir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.